OPRAC.:
Mateusz Pietras
Wyjątkowe plany trzykrotnego mistrza świata
Wyjątkowe plany trzykrotnego mistrza świata Petr David Josek/Associated Press/East News
Amerykański sprinter Noah Lyles zapowiedział, że chce zdobyć trzy złote medale olimpijskie w Paryżu. Lekkoatleta ustanowił rekord życiowy w biegu na 60 m podczas halowych zawodów w Bostonie. Wynik 6,44 s jest tylko o 0,10 s gorszy od rekordu świata. Wystartuje w halowych mistrzostwach świata?

Sprinterski mistrza świat ze stadionu coraz lepszy w halli

Trzykrotny mistrz świata z Budapesztu Naoah Lyles w spektakularny sposób rozpoczął sezon olimpijski Sprinter zdobywający złote medale na stadionie otwartym z roku na rok coraz pewniej czuje się na zawodach lekkoatletycznych mieszczących się w hali. Lekkoatleta specjalizujący się w biegach krótkich (100 i 200 m) ustanowił rekord życiowy... na 60 metrów. Podczas tegorocznych zmagań New Balance Indoor Grand Prix w Bostonie dystans ukończył z czasem 6,44 s.

– Właśnie poprawiłem swój 60-metrowy bieg, który był najgorszą częścią moich startów

– powiedział po występie utytułowany zawodnik.

Wynik 26-latka jest tylko o 0,10 s od rekordu świata swojego rodaka Christiana Colemana, który nie od dziś z powodzeniem rywalizuje na tym dystansie. W 2018 roku zdobył tytuł halowego mistrza świata, a na ostatnich MŚ wywalczył srebrny medal.

Lyles podkreślił, że za każdym razem, gdy ustanawiał rekord kariery późniejsze występy w każdym sezonie kończyły się sukcesami. Tak było w roku 2022, co doprowadziło do rekordu USA na 200 m, a w ubiegłym doprowadziło Lylesa do trzech tytułów mistrza świata.

Jego poprzedni halowy rekord życiowy został dokonany na tym samym mityingu. Rok temu bieg zakończył z czasem 6,51 s.

Odważne plany kandydata do olimpijskiego złota

Bardzo dobre wyniki w hali zachęcają Amerykanina do śmielszych startów na tym dystansie. Teraz reprezentant Stanów Zjednoczonych planuje wystartować w kolejnych zmaganiach. Za dwa tygodnie odbędą się halowe mistrzostwa USA. Celem Lylesa na początek sezonu olimpijskiego jest wywalczenie biletu na halowe mistrzostwa świata. W tym roku odbędą w szkockim Glasgow. Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na 1 marca.

Mistrz świata z Budapesztu na 100 m, 200 m i 4x100 m, wystartuje we wszystkich trzech konkurencjach w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

– Teraz spoglądam na kolejny ważny rekord życiowy. Zgadnijcie, co to oznacza? Idziemy po wszystko - po wszystkie medale olimpijskie

–zapowiedział cytowany na ,,NBC Sports''.

– Wszystkie medale olimpijskie. Nie obchodzi mnie, kto tego chce. To jest moje

– dodał w rozmowie z Lewisem Johnsonem w NBC Sports.

W 2012 i 2016 roku Usain Bolt wywalczył łącznie sześć złotych medali w trzech konkurencjach.

Sprinter dostrzegł, że wcześniej pobił rekord życiowy na 60 m w lutym 2022 r. (6,55), a następnie pobił rekord Ameryki na 200 m podczas letnich mistrzostw świata na świeżym powietrzu.

Po osobistym rekordzie na 60 metrów w lutym ubiegłego roku, został pierwszym człowiekiem, który wygrał 100 i 200 metrów na tych samych mistrzostwach świata od czasu Usaina Bolta w 2015 roku.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczył brązowy medal. Sukces osiągnął na 200 metrów.