Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepsze widoki na pracę

Barbara Majewska
Małgorzata Genca
Lubelszczyzna, która od lat znajduje się w czołówce regionów o największej stopie bezrobocia, wreszcie przełamała złą passę. We wrześniu nieoczekiwanie liczba osób bez pracy nieznacznie u nas zmalała. Tak przynajmniej wynika ze statystyk urzędów pracy, ale tym danym nie dowierzają eksperci.

Końcówka roku jest najgorszym okresem na poszukiwanie zatrudnienia. Firmy często wstrzymują się przed tworzeniem etatów do nowego roku. Dlatego liczba osób bezrobotnych zwykle u nas wzrasta - informuje Artur Seroka, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

W tym roku jest jednak inaczej. We wrześniu w MUP zarejestrowanych było 13 454 lublinian, czyli o około 1 procent mniej niż w sierpniu. Liczba bezrobotnych spadła też w całym regionie. To odwrotna tendencja niż w innych województwach w kraju.

- Wzmożona rejestracja absolwentów szkół we wrześniu jest jedną z cech charakterystycznych polskiego rynku pracy - tak resort pracy tłumaczy w ostatnim raporcie wzrost bezrobocia w kraju. Ta zasada nie ma jednak przełożenia na lubelskim rynku.

- To przedziwna sytuacja, zwłaszcza że skończyły się już prace sezonowe - komentuje Małgorzata Rusewicz, ekspert rynku pracy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - Przyczyną może być zmiana prawa, która sprawia, że osoby skierowane na kursy czy szkolenia są wykreślane z rejestru, choć w rzeczywistości i tak nie mają zatrudnienia - dodaje.

Statystykom nie dowierza także Irena Szafrańska z lubelskiej loży Business Centre Club: - Nie sądzę, żeby w Lublinie sytuacja się poprawiła. Najwidoczniej bezrobotni nie chcą rejestrować się w pośredniakach albo zakładają własne firmy - ocenia najnowsze dane.

Nie daj się bezrobociu, zobacz, gdzie jest praca

Sytuacja na lubelskim rynku pracy od lat się nie zmienia. Wciąż najwięcej ofert dotyczy handlu, gastronomii i usług. Ale o pracę spokojni mogą być również informatycy, pracownicy biurowi i kadra inżynierska.
- W ciągu miesiąca otrzymujemy 400 - 500 ofert pracy. Firmy poszukują głównie sprzedawców, fryzjerów, kosmetyczek, kucharzy, ale również finansistów - tłumaczy Artur Seroka, rzecznik prasowy Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Oferty spływają też do agencji zatrudnienia. W naszym województwie zarejestrowanych jest ich blisko 90. Urzędnicy zwracają uwagę, by nie dać się zwieść oszustom. Zanim skorzystamy z pomocy agencji, warto sprawdzić, czy widnieje ona w rejestrze na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. - Poza tym żądajmy umowy z agencją na piśmie i czytajmy dokładnie jej treść - dodaje Anna Turska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Miejski Urząd Pracy w Lublinie, tel. (81) 466- 52-00

hydraulik (wynagrodzenie 1500 - 2500 zł brutto), sprzedawca (min. 1300 zł), asystent zarządu (2 tys. zł), cieśla zbrojarz (1500 - 2500 zł), odśnieżanie dachów, kierownik małego przedsiębiorstwa w budownictwie, murarz, magazynier, kasjer (min. 1276 zł)

Powiatowy Urząd Pracy w Kraśniku, tel. (81) 826- 18-23

cukiernik, sprzedawca, psycholog, stolarz meblowy, fryzjer, kreślarz techniczny, kierowca samochodu ciężarowego (wszystkie oferty: wynagrodzenie min. 1276 zł brutto)

Powiatowy Urząd Pracy w Łęcznej, tel. (81) 752-11- 58

elektromonter (2 tys. zł), kelner, kucharz (1276 zł), mechanik samochodowy (1700 zł)

Powiatowy Urząd Pracy w Parczewie, tel. (83) 355-16-30

technik farmacji (1300 zł), stolarz (1311 zł), pracownik administracyjny (min. 1276 zł), specjalista ds. zaopatrzenia (1500 - 2000 zł)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski