Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lex developer wraca do Lublina. Gra o budowę trzech bloków przy Dolnej 3 Maja

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Urząd Miasta Lublin
Trzy bloki ze 133 mieszkaniami – to plany zagospodarowania terenów u zbiegu Dolej 3 Maja i Solidarności. Chodzi o działkę, gdzie znajduje się parking. Inwestor aby zrealizować budowę chce skorzystać ze specustawy „lex deweloper”.

To już drugie podejście do wzniesienia bloków przy Dolnej 3 Maja w trybie „lex deweloper”. Mieszkania chce wybudować firma Tomasza Księżopolskiego. Identyczne plany miała rok temu. Ale wtedy wycofała się z tego pomysłu. Deweloper chce postawić trzy bloki. Mają powstać w miejscu, gdzie obecnie przy Dolnej 3 Maja funkcjonuje parking dla samochodów.

- Budynki umiejscowione są zgodnie z obowiązującymi liniami zabudowy. Jeden z budynków zlokalizowano bezpośrednio przy granicy z ul. Dolna 3 Maja - opisuje architekt Mariusz Plewa, autor koncepcji architektoniczno – urbanistycznej.

I dodaje: - Na opracowywanym obszarze zostały zlokalizowane również miejsca postojowe zewnętrzne dla mieszkańców i osób korzystających z usług w ilości 31 sztuk. Przewidziano również miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych w ilości czterech sztuk. Miejsca dla mieszkańców będą zapewnione w garażu podziemnym w ilości 76 miejsc postojowych.

Po północnej stronie terenu inwestycji – od strony Czechówki – mają powstać m.in. obiekty małej architektury, plac zabaw.

Najniższą zabudowę zaplanowano od strony ul. Dolnej 3 Maja. - Budynek A będzie miał od czterech do pięciu kondygnacji nadziemnych, a budynki B i C będą miały od pięciu do siedmiu kondygnacji nadziemnych. Zaprojektowano garaż podziemny jednokondygnacyjny, w którym będą znajdowały się miejsca dla samochodów osobowych, komórki i pomieszczenia techniczne – wskazuje Plewa.

Partery budynków A i B maja być zarezerwowane na działalność usługową. – Będą pełniły funkcje usług śródmiejskich to znaczy: biurowe, medyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, handlowe związane z potrzebami mieszkańców – wylicza Plewa.

Łącznie mają powstać 133 mieszkania. Najwięcej w budynku B – 52, najmniej w C – 35. Powierzchnia lokali ma wahać się od 25 metrów kwadratowych do 125 m kw. W wszystkich budynkach ma mieszkać – szacunki projektanta – 251 osób (budynek A – 88 osób, B – 94, C – 69).

- Z uwagi na granice ESOCH (Ekologiczny System Obszarów Chronionych – dop. red.), która przebiega przez teren inwestycji ideą projektową jest projekt budynków ekologicznych, odzyskujących wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewani roślinności znajdujące się na działce oraz dachów zielonych. Na dachach budynków będą zainstalowane również panele fotowoltaiczne, które będą zasilać lampy LED oświetlające okolice. Dachy budynków z ekstensywną zielenią przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza w śródmieściu – przekonuje Plewa.

Ostatecznie o tym czy takie bloki będą mogły stanąć przy Dolnej 3 Maja zdecydują w głosowaniu miejscy radni.

Od 2019 r. deweloperzy próbowali w Lublinie skorzystać z „lex deweloper” do budowy mieszkań przy sześciu ulicach: Relaksowej, Jutrzenki, Poligonowej, Sławinkowskiej (trzy wnioski), Gospodarczej (dwa razy) i Spółdzielczości Pracy. Tylko w przypadku Gospodarczej radni miejscy (przy głosowaniu nad drugim, poprawionym projektem) powiedzieli „tak”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski