Liga Mistrzów: Porażka Barcelony w Londynie

Jacek Pałuba
To na pewno niespodzianka. W pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów, Chelsea Londyn pokonała na swoim boisku Barcelonę 1:0 (1:0). Londyńczycy swój sukces zawdzięczają niezwykle twardej, ale też skutecznej obronie. Po pierwszych półfinałach obie hiszpańskie drużyny - Barcelona i Real Madryt (1:2 z Bayernem Monachium) - są w gorszej sytuacji niż ich rywale. O tym które drużyny zagrają w finale Ligi Mistrzów zadecydują rewanże (24 i 25 kwietnia w Barcelonie i Madrycie).

Od początku spotkanie było interesujące, a Barcelona już w 9. minucie mogła objąć prowadzenie. Wtedy znakomite, prostopadłe podanie otrzymał Alexis Sanchez, ale w sytuacji sam na sam z Petrem Cechem, strzelił w poprzeczkę. Chwilę potem londyńczycy stworzyli groźną sytuację pod bramką Victora Valdesa, ale jej nie wykorzystali. Tymczasem Barcelona systematycznie budowała swoja przewagę i w 17. minucie znowu miała dobra sytuacje do zdobycia bramki. Po akcji Leo Messiego, strzelał Andres Iniesta, ale Cech był na posterunku. Potem szansę na dobitkę zmarnował Cesc Fabregas. Ekipa Chelsea mimo naporu rywali, dość umiejętnie się broniła. W 43. minucie wydawało się, że padnie już nieuchronnie bramka dla Barcy. Po zagraniu Messiego, Fabregas strzelił nad wybiegającym Cechem, ale piłkę zmierzającą do siatki zdążył wybić przed linią bramkową Ashley Cole. Pierwsza połowa dobiegała końca i wtedy na połowie londyńczyków Messiemu piłkę odebrał Frank Lampard. Pomocnik reprezentacji Anglii dalekim podaniem "uruchomił" po lewej stronie boiska Ramiresa, a ten doskonale dośrodkował w pole karne, gdzie z woleja do siatki trafił Didier Drogba. Tak więc w doliczonym czasie pierwszej połowy londyńczycy zdobyli gola do szatni i niespodziewanie objęli prowadzenie 1:0.

Po przerwie, podczas ulewnego deszczu, Barcelona ruszyła do ataku. Co chwilę w pobliżu pola karnego Chelsea robiło się gorąco, ale gospodarze cały czas skutecznie się bronili. A w 51. minucie po mocnym strzale Adriano, udanie interweniował Petr Cech. Przewaga gości wzrastała z każdą minutą, ale gracze Pepa Guradioli byli nieskuteczni. A londyńczycy cały czas robili to, co do nich należało. Twardo bronili dostępu do własnej bramki i czyhali na kontrataki. Jeszcze w 87. minucie Cech obronił strzał Thiago z bliska, a w doliczonym czasie gry po strzale Pedro, pomógł mu słupek. I londyńczycy utrzymali cenne zwycięstwo nad Barcą 1:0.

Chelsea Londyn - FC Barcelona 1:0 (1:0)
bramki: 1:0 - Didier Drogba (45+2).
Chelsea: Cech - A. Cole, Terry, Ivanović, Cahill - Raul Meireles, Lampard, Obi Mikel, Ramires (88. Bosingwa) - Juan Mata (74. Kalou), Drogba.
Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Puyol, Mascherano, Adriano - Fabregas (78. Thiago Alcantara), Busquets, Xavi Hernandez (87. Cuenca), Iniesta - Sanchez (66. Pedro), Messi.
Sędziował: Felix Brych (Niemcy).
Widzów: 38 000.
Żółte kartki: Ramires, Drogba - Pedro, Busquets.

Materiał oryginalny: Liga Mistrzów: Porażka Barcelony w Londynie - Głos Wielkopolski