Jacek Kmiecik
Triumfatorzy CONCACAF Nations League - reprezentacja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej @CNationsLeague/Twitter
W finale Ligi Narodów CONCACAF na Allegiant Stadium w Paradise (Kalifornia, USA) reprezentacja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej pokonała drużynę Kanady 2:0 po bramkach Chrisa Richardsa (12. minuta) i Folarina Baloguna (34. minuta). Przy obu golach asystował Giovanni Reyna. W meczu o trzecie miejsce zespół Meksyku zwyciężył reprezentację Panamy 1:0 po golu Jesusa Gallardo (4. minuta).

Przywrócony do pracy tymczasowy selekcjoner Callaghan

Amerykanów ponownie poprowadził tymczasowy selekcjoner Brian Joseph Callaghan, który przejął znowu „Jankesów” 30 maja i również będzie trenerem reprezentacji USA w Złotym Pucharze CONCACAF, który rozpocznie się w przyszły weekend. Gregg Berhalter, przywrócony do pracy z amerykańską kadrą w miniony piątek, 16 czerwca, 5,5 miesiąca po wygaśnięciu kontraktu, będzie pauzował aż do września.

Podczas gdy Stany Zjednoczone przedłużyły swoją niepokonaną passę u siebie z Kanadą do 22 meczów od 1957 roku, Kanada pozostała bez tytułu od czasu Złotego Pucharu w 2000 roku.

Dwie asysty pomocnika Borussii Dortmund

Gwiazdor Borussii Dortmund, Gio Reyna asystował przy obu bramkach, po czym opuścił boisko w przerwie z powodu kontuzji łydki. Ociąganie się Reyny podczas treningów podczas mistrzostw świata 2022 w Katarze i gniewna reakcja jego rodziny wywołały kontrowersje, które doprowadziły do ​​​​styczniowego opuszczenia posady selekcjonera przez BJ Berhaltera.

Po rzucie rożnym wykonanym przez Reynę piłka trafiła do niepilnowanego Richardsa, który strzelił głową z 7 metrów obok bramkarza Milana Borjana, zdobywając swojego pierwszego gola w 10. występach w drużynie narodowej.

Reyna obsłużył Baloguna przy drugim golu. Napastnik odepchnął Scotta Kennedy'ego prawą ręką, aby minąć Borjana.

Callaghan dokonał trzech zmian po czwartkowym półfinale z Meksykiem (3:0 po dwóch golach Christiana Pulisica i trafieniu Ricardo pepiego), wstawiając środkowego obrońcę Walkera Zimmermana za Milesa Robinsona i pomocnika Brendona Aaronsona oraz prawego obrońcę Joe Scally'ego za Westona McKenniego i Sergino Desta (obaj zawieszeni po otrzymaniu czerwonych kartek przeciwko „El Tri”).

Najlepszym Piłkarzem tunieju wybrano lewoskrzydłowego Chelsea Londyn, Pulisica.

Trzecie miejsce Ligi Narodów CONCACAF dla Meksyku

Wcześniej na Allegiant Stadium Meksyk pokonał Panamę 1:0 w meczu o trzecie miejsce po bramce Gallardo.

Wyrównujący strzał Anibala Godoya po przewrotce w 55. minucie nie został uznany po weryfikacji wideo pod kątem spalonego. Rzut karny przyznany Meksyku w 76. minucie przez jamajskiego sędziego Daneona Parchmenta również został cofnięty przez interwencję VAR.

Dla drużyny amerykańskiej to drugie z rzędu zwycięstwo w Lidze Narodów – w 2021 roku Amerykanie pokonali w finale Meksyk (3:2 po dogrywce).