MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Likwidacja nielegalnej krajalni tytoniu. W akcji brały udział lubelskie służby. Skarb państwa stracił ponad 6,5 mln zł

OPRAC.: JJ
KAS
Nielegalną krajalnię tytoniu zlikwidowały w Bytomiu we wspólnej akcji Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa i CBŚP. Zabezpieczono m.in. maszyny do produkcji papierosów, 10 ton suszu tytoniowego i krajanki. Zatrzymane zostały dwie osoby. Straty skarbu państwa oszacowano na ponad 6,5 mln zł.

Likwidacja nielegalnej krajalni tytoniu w Bytomiu (woj. śląskie) to wspólna akcja funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG z Placówki w Lubaczowie, Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz policjantów z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji.

Jak poinformował PAP rzecznik BiOSG por. Piotr Zakielarz, w trakcie przeszukania kilku nieruchomości, w tym wynajętej hali produkcyjnej w Bytomiu oraz dwóch garaży, funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny i urządzenia służące do rozdrabniania tytoniu oraz do produkcji papierosów.

– Przejęli również prawie 10 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, ponad tysiąc opakowań na papierosy, gilzy różnych marek, a także 200 kg tytoniowych odpadów poprodukcyjnych – wyliczył por. Zakielarz.

P.o. rzecznika CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski zwrócił uwagę, że o skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że czynności w sprawie trwały trzy dni.

– W ramach akcji zatrzymane zostały dwie osoby, bezpośrednio związane z nielegalnym obrotem suszem tytoniowym i produkcją tytoniu do palenia – podkreślił policjant.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu, która przedstawiła im zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych. Cały nielegalny towar oraz maszyny i urządzenia zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z lubelskiej KAS.

– Obecnie prowadzimy dalsze ustalenia w tej sprawie. Patrząc na skalę zlikwidowanego procederu, w tym ilość i rodzaj przejętego towaru, niewykluczone, że sprawa może mieć charakter rozwojowy – zauważył rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Z wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani mogli działać na terenie województwa śląskiego co najmniej od kilku miesięcy, a skarb państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie podatków akcyzowego i VAT w łącznej kwocie ponad 6,5 mln zł.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski