Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokalne centra zdrowia psychicznego mają wspierać osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne

Julia Zdunek
Julia Zdunek
- Reformie psychiatrii, która trwa od kilku lat, skupia się na tym, aby odpowiedzialność za chorych przerzucić z dużych szpitali na centra zdrowia psychicznego. W Lublinie działa już Stowarzyszenie na rzecz Psychiatrii Środowiskowej. W planach są jeszcze trzy takie centra: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Viamed, Szpital Neuropsychiatryczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1.

Konferencja „Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Psychiatria oparta na wartościach” rozpoczęła obchody Lubelskich Dni Zdrowia Psychicznego. Poruszono temat lokalnych centrów pomocy, które mają funkcjonować w Lublinie.

We wtorek (10 października) miała miejsce konferencja „Lubelskie Forum Psychiatrii Środowiskowej. Psychiatria oparta na wartościach”. Wydarzenie zapoczątkowało obchody Lubelskich Dni Zdrowia Psychicznego, które potrwają do 26 października.

Podczas konferencji wybrzmiał temat psychiatrii środowiskowej, w której to lokalne centra zdrowia psychicznego odgrywają dużą rolę w leczeniu pacjentów. Dostępna tam opieka ma być kompleksowa i zakładać wsparcie nie tylko psychiatry czy psychologa, ale też socjalne czy systemu edukacji.

- Reformie psychiatrii, która trwa od kilku lat, skupia się na tym, aby odpowiedzialność za chorych przerzucić z dużych szpitali na centra zdrowia psychicznego. Zakładamy, że na kilka dzielnic miałoby funkcjonować jedno lokalne centrum pomocy. Ma się tam znajdować punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny, czynny przez 24 godziny ma dobę. Dzięki temu będzie można zgłosić się do niego o każdej porze dnia i nocy, aby szukać pomocy - mówi prof. Karakuła-Juchnowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.

Dodaje też, że w Lublinie, na chwilę obecną, zaczęło działać jedno centrum: Stowarzyszenie na rzecz Psychiatrii Środowiskowej. Dwa właśnie zaczynają funkcjonować: ma to być Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Viamed i, być może, Szpital Neuropsychiatryczny. Czwartym miejscem w Lublinie, będzie Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1.

Konferencja to jedno z działań realizowanych w ramach miejskiego projektu „Zdrowie psychiczne – ku samodzielności i niezależności …”. Celem projektu jest wsparcie mieszkańców Lublina z zaburzeniami psychicznymi oraz edukacja o możliwościach ich rozwoju. W jego ramach odbyły się już warsztaty dla osób cierpiących na choroby psychiczne i ich rodzin. W planach jest też wydanie informatora o miejscach wsparcia zdrowia psychicznego w Lublinie oraz tomiku wierszy napisanych przez osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi. Projekt dofinansowany jest ze środków budżetu państwa w ramach Programu „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2023.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski