Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelscy naukowcy i przedsiębiorcy chcą użyźniać glebę odpadami z odwiertów

EP
Gaz łupkowy: Odpadami z odwiertów chcą użyźniać glebę. Mają miliony na badania
Gaz łupkowy: Odpadami z odwiertów chcą użyźniać glebę. Mają miliony na badania Archiwum
Są pieniądze i pomysł na wykorzystanie odpadów z łupkowych odwiertów. Lubelscy naukowcy i przedsiębiorcy chcą użyźniać nimi gorszej jakości gleby. W czwartek podpisali w tej sprawie umowę. Przy okazji przekonywali, że wbrew ostatnim, niepokojącym doniesieniom program wydobycia gazu łupkowego w Polsce wciąż ma szansę powodzenia.

- Pomysł zagospodarowania odpadów zrodził się z obaw społecznych - zapewnia prof. Marzenna Dudzińska z Politechniki Lubelskiej. W naszym regionie organizowano już protesty przeciwko odwiertom poszukiwawczym. Niepokój mieszkańców budziła m.in. kwestia wytwarzanych podczas wiercenia odpadów.

- Postanowiliśmy zająć się tym problemem. Każdy odwiert to około dwa tysiące ton zwiercin. My chcemy je pożytecznie wykorzystać - zapewnia Zygmunt Kwiatkowski, wiceprezes spółki Kruszywa Niemce, która bierze udział w projekcie.

Co dokładnie ma z powstać z wiertniczego urobku? - To będzie produkt do polepszania jakości gleb i rekultywacji zdegradowanych terenów - precyzuje prof. Lucjan Pawłowski z Politechniki Lubelskiej. - Problem mamy już dobrze rozpoznany, badań nie będziemy zaczynać od zera. Zajmiemy się doprecyzowaniem kwestii technicznych i minimalizowaniem kosztów - dodaje.

Pomysł będzie realizować powołane do tego konsorcjum lubelskich uczelni i firm. W jego skład weszły: Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, Zakłady Azotowe "Puławy" i Kruszywa Niemce.

Projekt otrzymał ponad 11 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pozostałe koszty pokryją firmy. Wartość całego przedsięwzięcia to prawie 19 mln zł. Realizacja rozpocznie się w czerwcu i potrwa około 18 miesięcy.
Twórcy konsorcjum chcą zbudować odpowiednią instalację, a w przyszłości skomercjalizować wyniki badań.

Pytani o niepewną przyszłość całego programu wydobycia gazu łupkowego w Polsce, uspokajają: - Doniesienia o tym, że niektóre koncerny wycofują się z poszukiwań traktuję jako element nacisku na rząd. Trwa przecież dyskusja na temat wysokości opłat, które będą pobierane przy eksploatacji złóż - tłumaczył prof. Pawłowski.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski