MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa odcinka S12 Dorohucza-Chełm coraz bliżej

Jakub Sarek
GDDKiA
Na biurko wojewody lubelskiego trafił wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej - to krok do budowy odcinka S12 między Dorohuczą a Chełmem. Wartość zadania to 760 mln zł.

Ponad 22-kilometrowy fragment S12 łączący Dorohuczę z Chełmem zrobił kroczek do realizacji. Wojewoda lubelski otrzymał właśnie wniosek o wydanie decyzji ZRID dla tego przedsięwzięcia.

- Dla wykonawcy uzyskanie decyzji ZRID oznacza możliwość rozpoczęcia robót budowlanych po wcześniejszym przekazaniu placu budowy - wyjaśnia rangę dokumentu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek Dorohucza-Chełm zaczynać się będzie w miejscowości Chojno Nowe Drugie. Trasa będzie przebiegać nowym śladem wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 12.

- W Tytusinie ekspresówka przetnie DK12 i od południowej strony ominie Stołpie, gdzie planowana jest budowa pary Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP Stołpie). Dalej połączy się ona z obwodnicą Chełma na węźle Chełm Zachód. W ramach inwestycji wybudujemy m.in. most, czternaście wiaduktów oraz w sumie pięć przejść dla dużych i średnich zwierząt. Powstanie także węzeł drogowy Siedliszcze na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 839, prowadzącą w kierunku Rejowca Fabrycznego - opisuje charakter inwestycji GDDKiA.

Koszt zaprojektowania i budowy tego odcinka wynosi 760 mln zł. Wykonawcą zadania jest firma Stecol Corporation.

Przyszła droga będzie stanowić część 75-kilometrowego odcinka "ekspresówki" pomiędzy Piaskami a Dorohuskiem. Jego budowę podzielono na cztery odcinki.

- Trwa budowa obwodnicy Chełma, a dla odcinków Piaski – Dorohucza oraz Chełm – Dorohusk, w tym roku złożyliśmy wnioski o wydanie decyzji ZRID. Procedura jest w toku - podaje GDDKiA.

I przypomina, że z pierwotnych planów, po wykonaniu badań geologicznych, wyłączony został fragment o długości ok. 5,7 km na połączeniu zakładanych wcześniej dwóch odcinków: Piaski – Dorohucza oraz Dorohucza – Chełm.

- W rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, stwierdzono bowiem występowanie odpadów przemysłowych. W związku z tym podjęliśmy decyzję o ominięciu składowiska - wyjaśnia GDDKiA.

Z tej przyczyny modyfikacji musi ulec przebieg trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe Drugie. To wiąże się opracowaniem nowego wariantu drogi i uzyskaniem decyzji środowiskowej.

- To najkrótsza droga do realizacji tego fragmentu trasy i połączenia jej z sąsiednimi odcinkami - przekonuje GDDKiA.

I dodaje, że trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla tego odcinka drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski