MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na ul. Węglarza jest nowa organizacja ruchu. Nie dla wszystkich znaki są czytelne

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Od ponad dwóch tygodni jest nowa organizacja ruchu na Ponikwodzie. Niektórzy kierowcy nadal mają z nią problem, ponieważ zamiast patrzeć na znaki, jeżdżą "na pamięć". A to kończy się zdenerwowaniem innych kierowców i częstym używaniem klaksonów. Niektórzy potrzebują rozrysowania na znaku, kto ma pierwszeństwo. Niestety taki znak pionowy nie pojawi się.

Zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Węglarza

Ponad dwa tygodnie temu zmieniła się organizacja ruchu na na skrzyżowaniu ulic: Węglarza, Walecznych, Kłopotowskiego i Strzembosza w dzielnicy Ponikwoda. Główna zmiana dotyczy zmiany pierwszeństwa - ulice Strzembosza i Walecznych są podporządkowane. Został zamknięty wlot ul. Kłopotowskiego za wyjątkiem samochodów obsługujących budowę oraz autobusów komunikacji miejskiej w celu zawracania. A przystanek autobusowy z ul. Kłopotowskiego przeniesiono na ul. Węglarza i przy krawędzi jezdni wyznaczono ciąg pieszy. Kierowcy z ul. Walecznych jest nie mogą skręcić w prawo. Jak informuje ratusz te utrudnienia potrwają do odwołania.

Nie każdy jest zadowolony z nowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu.

- Codziennie korzystam z tej drogi i zauważyłem, że nie każdy orientuje się w nowej organizacji. Prawdopodobnie kierowcy jeżdżą "na pamięć". A to nie tylko można zauważyć, ale także usłyszeć, gdyż wymiana zdań odbywa się za pomocą klaksona - opisuje nam Czytelnik Paweł. - Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie pionowego znaku, który pokazywałby rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie. Wtedy nie tylko znak ustąp pierwszeństwa i stop, pokazywałby kto może pierwszy jechać - proponuje.

Taki pomysł nie został pozytywnie przyjęty przez ratusz.

- W związku z wprowadzeniem czasowej organizacji ruchu w rejonie ul. Węglarza zastosowano szereg znaków informujących kierowców o zmianach. Na każdym wlocie tj. na ul. Walecznych, ul. Strzembosza i ul. Węglarza ustawiono tablice informujące o wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu. Dodatkowo na ul. Walecznych ustawiono tablicę D-48 informującą kierowców o zmianie pierwszeństwa, ponadto ustawiono znak B-20 (STOP) oraz oznakowanie poziome w postaci linii P-12 - wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Obecnie obowiązuje pierwszeństwo naturalne na skrzyżowaniu czterowlotowym, czyli ul. Węglarza jest na pierwszeństwie, natomiast wloty (ul. Strzembosza i ul. Walecznych) są podporządkowane.

- Nie planujemy dodatkowego oznakowania w tym rejonie, ponieważ aktualne jest wystarczające i czytelne - informuje Góźdź.

Aktualne zmiany w organizacji ruchu to efekt prac przy przedłużeniu ul. Węglarza o ok. 1,5 km. Ma ona połączyć się z ul. Trześniowską. Przebudowane zostaną też ulice do niej przyległe. Prace obejmą łącznie ok. 2,6 km dróg.

Za skrzyżowaniem z Walecznych nowy fragment ul. Węglarza będzie miał dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu. Tak będzie do ul. Koryznowej. Dalszy odcinek będzie jednojezdniowy, ze ścieżką rowerową po południowej stronie oraz obustronnymi chodnikami dla pieszych.

Roboty mają potrwać do października 2025 r. Ich koszt to prawie 49 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski