MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 w Lublinie. Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Rządzący Lublinem od 2010 r. Krzysztof Żuk uzyskał reelekcję już w pierwszej turze
Rządzący Lublinem od 2010 r. Krzysztof Żuk uzyskał reelekcję już w pierwszej turze Łukasz Kaczanowski/archiwum
Krzysztof Żuk z poparciem 57,49 procent wygrał w pierwszej turze wyborów na prezydenta Lublina. W 31-osobowej radzie miasta będzie go reprezentować 18 rajców.

Prezydentem Lublina na najbliższe pięć lat został Krzysztof Żuk. Co więcej, będzie miał stabilną większość w Radzie Miasta Lublin. Jego komitet uzyskał 18 mandatów - wynika z danych PKW.

Krzysztofa Żuka swoim poparciem obdarzyło 57,49 proc. głosujących. To oznacza, że spośród 119 082 głosujących 68 461 wskazało właśnie jego. Dla przypomnienia w 2018 r. poparcie dla Żuka wynosiło 62,3 proc.

Wybory samorządowe 2024 w Lublinie. Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze

- Chciałbym ukłonić się wszystkim mieszkańcom naszego miasta i podziękować za to, że wzięli udział w wyborach i zagłosowali, dając nam tę większość pozwalająca spokojnie przez następną kadencję realizować te wspólne uzgodnione z mieszkańcami działania - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Żuk, dla którego będzie to już czwarta kadencja w lubelskim ratuszu

Drugi wynik uzyskał kandydat PiS - Robert Derewenda. Głosowało na niego 40 796 osób, czyli 34,26 proc. Marcin Nowak - kandydat komitetu Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców - otrzymał 7149 głosów, co przełożyło się na 6 proc. poparcia. Wystawiony przez komitet Lublin Przyszłość i Tradycja Ryszard Zajączkowski dostał 2676 głosów (2,25 proc. poparcia).

- Przez najbliższe pięć lat będę ciężko pracował dla Lublina jako radny (Derewenda odnowił mandat w okręgu nr 2, zdobywając tam 4183 głosów, o prawie 1400 więcej niż w poprzedniej elekcji - dop. red.). I myślę, że czwarta kadencja prezydenta Krzysztofa Zuka nie będzie łatwa - zaznacza w rozmowie z "Kurierem" Robert Derewenda.

I dodaje:

- Będę obserwował jak prezydent Żuk poradzi sobie z długiem miasta, niezałatanymi wciąż dziurami na lubelskich drogach i z tym wszystkim, z czym nie uporał się przez ostatnie lata.

Derewenda wskazuje, że PiS w radzie miasta uzyskał więcej mandatów niż w 2018 r.

- Teraz będziemy mieli 13, w mijającej kadencji mamy 12 - przypomina.

I podsumowuje:

- Wyniki wyborcze pokazują, że w przyszłości śmiało możemy myśleć o tym, że Lublin będzie rządzony przez tych, którzy mają pomysł na to miasto, a nie tylko życie na kredyt.

Krzysztof Żuk zaznaczył, że frekwencja w wyborach w Lublinie jest o sześć punktów procentowych niższa niż przed sześcioma laty.

- Te wybory lokalne decydujące o rozwoju naszych małych ojczyzn, o intensywności tych zmian, których mieszkańcy oczekują i które chcemy realizować powinny przynosić większą frekwencję. Nad tym grupa socjologów i polityków musi się pochylić i odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się nie stało. Bo (ładna - dop. red.) pogoda nie jest tu jedynym argumentem, który można przywołać - ocenił włodarz miasta.

Prezydenta Lublina wyłonili mieszkańcy, ale zastępców wybierze sobie już sam Żuk. Łącznie do obsadzenia są cztery fotele. Aktualnie zajmują je Anna Augustyniak (sprawy społeczne), Artur Szymczyk (inwestycje i rozwój), Mariusz Banach (oświata) i Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (sport i kultura).

- Do momentu zaprzysiężenia prezydenta Lublina (dojdzie do niego na początku maja - dop. red.) w tym obecnym składzie ponosimy odpowiedzialność za nasze miasto. Natomiast później będę oczywiście proponował moim zastępcom kontynuację tej misji - zadeklarował Żuk.

Żuk bierze radę miasta

W 31-osobowej Radzie Miasta Lublin w kadencji 2024-29 18 mandatów przypadło komitetowi K. Żuka, a 13 – PiS. I to jedyne komitety, które wprowadziły swoich radnych. Do bezwzględnej większości potrzeba 16 "szabel". Komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców przekroczył wprawdzie próg wyborczy i uzyskał 8,38 proc. poparcia, ale nie pozwoliło im to na uzyskanie nawet jednego mandatu. Komitet Lublin Przyszłość i Tradycja wskazało 3,34 proc. głosujących. W okręgu nr 6 swoje listy wystawił KWW Majdan Wrotkowski, który otrzymał tam 260 głosów.

Oni zdobyli mandaty

okręg nr 1:

Krzysztof Żuk (zrzeknie się go w związku z wyborem na prezydenta Lublina. W jego miejsce wejdzie Kamila Florek),
Anna Augustyniak
Zbigniew Jurkowski

okręg nr 2:

Monika Orzechowska
Marcin Wroński
Monika Kwiatkowska

okręg nr 3:

Magdalena Szczygieł-Mitrus
Jarosław Pakuła,
Anna Glijer

okręg nr 4:
Jadwiga Mach
Marcin Bubicz
Mariusz Banach

okręg nr 5:

Bartosz Margul
Konrad Wcisło
Magdalena Kamińska

okręg nr 6:

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak
Leszek Daniewski
Elżbieta Dados

PiS

okręg nr 1:

Marcin Jakóbczyk
Tomasz Gontarz

okręg nr 2:

Robert Derewenda
Zdzisław Drozd

okręg nr 3:

Bartłomiej Bałaban
Radosław Skrzetuski

okręg nr 4:

Andrzej Pruszkowski
Elżbieta Boczkowska

okręg nr 5:

Justyna Budzyńska
Eugeniusz Bielak

okręg nr 6:

Tomasz Pitucha
Piotr Popiel
Piotr Gawryszczak

Wybory samorządowe 2024 w Lublinie. Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze
od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski