MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiaty lubartowski, parczewski i rycki wybrały włodarzy. W niektórych gminach o losie kandydatów zadecydowały pojedyncze głosy

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Facebook: Jarek Budka, Krzysztof Paśnik, Roman Bytniewski
Mieszkańcy ponownie wybrali swoich włodarzy. W powiecie lubartowskim do urn udali się mieszkańcy z połowy gmin, z kolei w pow. parczewskim tylko jedna gmina potrzebowała dogrywki. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że stwierdzenie "każdy głos się liczy" nie jest tylko pustym frazesem.

W powiecie lubartowskim mieszkańcy prawie połowy gmin ponownie udali się do urn. Frekwencja w skali powiatu wyniosła 47,72 proc.

Miasto Lubartów – frekwencja: 42,49 proc.

Kampania wyborcza w Lubartowie była gorąca. Do drugiej tury dostali się obecny burmistrz Krzysztof Paśnik i jego były zastępca Tadeusz Małyska. W pierwszej turze zwyciężył Paśnik, którego poparło 32,66 proc. wyborców, z kolei Małyskę 30,96 proc. W drugiej turze 3824 mieszkańców (54,74 proc.) zdecydowało, że miastem będzie nadal rządzić Krzysztof Paśnik (PSL, startował z KWW Wspólny Lubartów).

Gmina Jeziorzany – frekwencja: 57,12 proc.

W drugiej turze o fotel wójta gminy Jeziorzany starało się dwóch bezpartyjnych kandydatów – Katarzyna Pietrzak i Jarosław Radomski. Z poparciem 728 mieszkańców (60,22 proc.) zwyciężyła kandydatka startująca z KWW Katarzyna Pietrzak – Nowe Jeziorzany.

Gmina Kock – frekwencja: 54,57 proc.

W Kocku również nie dojdzie do zmian na stanowisku burmistrza miasta. Na Tomasza Futerę głos oddało 1394 mieszkańców (52,43 proc.), dzięki czemu pokonał Radosława Oliwniaka (PSL). Różnica głosów między kandydatami wyniosła 129.

Gmina Lubartów – frekwencja: 42,91 proc.

Druga tura w gminie Lubartów była emocjonująca, bo o stanowisko starało się dwóch nowych kandydatów – dotychczasowy wójt Krzysztof Kopyść z 1234 głosami odpadł z rozgrywki już 7 kwietnia. W ponownym głosowaniu starli się Katarzyna Brzozowska (zwyciężczyni I tury z 1536 głosami) oraz Jarosław Budka (poparło go wtedy 1275 osób). Tym razem lepszy okazał się Budka z poparciem 53,58 proc. (2118 głosów) Na jego kontrkandydatkę głos oddało o prawie 300 wyborców mniej (1835 głosów).

Gmina Michów – frekwencja: 56,01 proc.

W tej gminie mieszkańcy zdecydowanie poparli kandydaturę startującego z własnego komitetu Romana Adamczyka – oddało na niego głos 1721 osób, co przełożyło się na 65,79 proc. poparcia. Artur Karpiński mógł liczyć na 895 głosów.

Gmina Ostrówek – frekwencja: 60,43 proc.

Marek Baran startujący z własnego komitetu pokonał w drugiej turze członka PSL Tomasza Piecaka. Oddało na niego głos 1008 osób (55,72 proc.). Jego kontrkandydatowi zaufało 801 wyborców.

W powiecie parczewskim tylko jedna gmina potrzebowała dogrywki. W Dębowej Kłodzie bez zmian

W powiecie parczewskim ponownie do urn udali się jedynie mieszkańcy gminy Dębowa Kłoda – frekwencja wyniosła 57,11 proc. Nieznacznie, bo zaledwie 27 głosami wybrała urzędująca wójt Grażyna Lamczyk. Zagłosowało na nią 893 mieszkańców, co przełożyło się na 50,77 proc. poparcia. Jej kontrkandydatem był Bartłomiej Gogłuska (KWW Mieszkańcy Gminy Dębowa Kłoda).

W pow. ryckim pojedyncze głosy zadecydowały. Nowy burmistrz z mocnym mandatem zaufania. Frekwencja w tym powiecie wyniosła 47,67 proc.

Miasto Dęblin – 44,10 proc.

Dęblin będzie mieć nowego burmistrza. Został nim nauczyciel, były radny powiatu ryckiego Roman Bytniewski (62,04 proc.), który wygrał z pracownikiem urzędu miejskiego Kamilem Krypskim. Dotychczasowa burmistrzyni, Beata Siedlecka, nie dostała się do drugiej tury.

Gmina Stężyca – frekwencja: 52,26 proc.

O tym, że liczy się każdy głos przekonali się kandydaci (i wyborcy) w gminie Stężyca. O utrzymaniu stanowiska przez urzędującego wójta Zbigniewa Chlaściaka zadecydowało 8 głosów – łącznie zagłosowało na niego 1062 wyborców (50,19 proc.). Pokonał tym samym Antoniego Tobjasza.

Gmina Ułęż – frekwencja: 57,15 proc.

Tutaj także o zmianie na stanowisku wójta zadecydowała minimalna ilość głosów. Bezpartyjna Izabela Kulik pokonała dotychczasową wójt należącą i popieraną przez PiS Barbarę Pawlak. Kulik otrzymała 719 głosów – o 24 więcej od Barbary Pawlak, co przełożyło się na 50,85 proc. poparcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski