MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowi burmistrzowie i wójtowie w powiatach kraśnickim i łęczyńskim. Jak głosowali mieszkańcy w drugiej turze?

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Facebook: Artur Jaskowski, Krzysztof Staruch - Kandydat na Burmistrza Kraśnika, Mirosław Gazda
Za nami druga tura wyborów samorządowych, w których mieszkańcy wybrali nowych włodarzy swoich gmin, bądź powtórnie zaufali tym, którzy stanowiska sprawowali do tej pory. Jak mieszkańcy głosowali w gminach należących do powiatu kraśnickiego i łęczyńskiego?

W powiecie kraśnickim mieszkańcy wybierali dwóch burmistrzów i jednego wójta. Frekwencja w tym powiecie wyniosła 49,78 proc.

Miasto Kraśnik (powiat kraśnicki) – frekwencja: 48,01 proc.

W Kraśniku o fotel burmistrza walczyli kandydaci z PO i PiS. I z tego starcia zwycięsko wyszedł popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Krzysztof Staruch (uzyskał 6635 głosów co przekłada się na 53,57 proc. poparcia). Z kolei 46,43 proc. kraśniczan zadecydowało, że dotychczas urzędujący burmistrz Wojciech Wilk, popierany przez Platformę Obywatelską, ustąpi z urzędu.

Gmina Annopol (powiat kraśnicki) – frekwencja: 51,50 proc.

W ponownym głosowaniu burmistrzem Annopola został Mirosław Gazda (KWW Mirosława Gazdy) z wynikiem 58,11 proc.. (1995 głosów). Jego kontrkandydatem był startujący z własnego komitetu Wiesław Litwiński, na którego głos oddało 1438 osób (41,89 proc.).

Gmina Szastarka (powiat kraśnicki) – frekwencja: 57,28 proc.

Mieszkańcy po raz kolejny dali ogromny mandat zaufania kontrkandydatce obecnego wójta, Artura Jaskowskiego. Elżbieta Kowalczyk uzyskała bowiem 61,68 proc. poparcia (w pierwszej turze zagłosowało na nią 39,76 proc. mieszkańców). Wójt Jaskowski żegna się ze stanowiskiem – poparło go 38,32 proc. mieszkańców (w pierwszej turze poparcie wyraziło 29,59 proc. mieszkańców).

W powiecie łęczyńskim ponownie do urn udali się mieszkańcy trzech gmin. Frekwencja w tym powiecie wyniosła 54,70 proc.

Gmina Cyców (powiat łęczyński) – frekwencja: 50,36 proc.

Członkini Prawa i Sprawiedliwości, Marta Kociuba, podobnie jak w pierwszej turze, uzyskała najwyższy wynik spośród swoich kontrkandydatów. Dwa tygodnie temu poparło ją 41,99 proc. mieszkańców, a w dogrywce uzyskała wynik 63,51 proc. Zdeklasowała tym samym dotychczasowego wójta Wiesława Pikułę (PSL), który zdobył 36,49 proc. (w pierwszej turze – 29,94 proc. głosów).

Gmina Puchaczów (powiat łęczyński) – frekwencja: 63,58 proc.

Po pierwszej turze urzędującego wójta Adama Grzesiuka a Urszulę Hucz dzieliło zaledwie siedem głosów – Grzesiuk zdobył 35,64 proc. głosów (1059), a Hucz uzyskała 35,41 proc. (1052). Różnica w drugiej turze wyniosła zaledwie 58 głosów na korzyść kandydatki z Prawa i Sprawiedliwości. Tym samym wójt z komitetu Trzeciej Drogi żegna się ze stanowiskiem.

Gmina Spiczyn (powiat łęczyński) – frekwencja: 51,80 proc.

W drugiej turze zmierzyli się Tomasz Iwanicki i Michał Woźniak – obaj startowali z własnych komitetów. Zwycięzca pierwszej tury, Woźniak, tym razem nie uzyskał większości – zagłosowało na niego 922 mieszkańców, co przełożyło się na 38,95 proc. poparcia. Urząd wójta obejmie więc Tomasz Iwanicki na którego głos oddało 1445 głosujących (61,05 proc.). Warto podkreślić, że do drugiej tury nie dostała się Dorota Szczęsna, dotychczasowa wójt, na którą podczas pierwszej tury zagłosowało zaledwie 19,81 proc. mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski