MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samsonowicza i Kruszynowa do zmiany. Kiedy kierowcy pojadą po nowych jezdniach?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Urząd Miasta Lublin
Prawie 27 mln zł pochłoną prace drogowe przy ul. Samsonowicza (Wrotków) oraz Kruszynowej (Ponikwoda). Z nowej infrastruktury kierowcy skorzystają we wrześniu 2025 r.

Dwie dzielnicowe drogi radykalnie zmienią swoje oblicze. Chodzi o ul. Samsonowicza na Wrotkowie oraz Kruszynową na Ponikwodzie. Miasto podpisało już umowę na wykonanie prac związanych z rozbudową pierwszej z nich. W przypadku drugiej umowa ma być zawarta jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.

– Na oba zadania pozyskaliśmy środki zewnętrzne z programów krajowych – przypomina Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Chodzi o ponad 25 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Polski Ład. Koszt rozbudowy ul. Samsonowicza to ponad 24 mln zł.

– Rozbudowa ul. Samsonowicza to istotna inwestycja dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy Wrotków, która pozwoli na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej. Zwiększy też dostępność komunikacyjną oraz wpłynie na poprawę atrakcyjności terenów inwestycyjnych – przekonuje Szymczyk.

Rozbudowane i przebudowane będą jezdnie o łącznej długości ok. 2,3 km. Prace obejmą całą ul. Samsonowicza: od budynku 1f (garaże) do budynku Samsonowicza 21 oraz od budynku Samsonowicza 29 do skrzyżowania z ul. Wapowskiego. Ponadto drogowcy pojawią się na drogach dojazdowych od strony ul. Diamentowej.

- Powstaną nowe chodniki oraz zatoki postojowe. Zakres zadania obejmuje także przebudowę ul. Diamentowej, wzdłuż której powstaną obustronne dwukierunkowe drogi dla rowerów i nowe zatoki autobusowe – precyzuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Na skrzyżowaniu ulic: Diamentowa – Energetyków – Samsonowicza drogowcy zbudują sygnalizację świetlną.

Na realizację prac firma Strabag będzie miała czas do 5 września 2025 r.

- Z kolei budowa nowej drogi w dzielnicy Ponikwoda ma na celu usprawnienie warunków ruchu kołowego i pieszego poprzez wymianę starej i wykonanie brakującej nawierzchni jezdni oraz obustronnych chodników dla pieszych. Nowa droga usprawni przemieszczanie się, a także ułatwi dojazd do głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy i miasta, w tym ulic Walecznych i Węglarza – argumentuje Szymczyk.

W przypadku ul. Kruszynowej chodzi o budowę drogi. Prace obejmą odcinek od skrzyżowania z ul. Owocową do skrzyżowania z ul. Barwinkową.

– Zakres inwestycji przewiduje wykonanie nowej bitumicznej jezdni o szerokości 5 m w śladzie istniejącego przebiegu oraz obustronnych chodników z kostki betonowej o szerokości użytkowej 2,3 m – opisuje Góźdź.

W ramach inwestycji powstanie kanalizacja deszczowa na całym odcinku drogi. Woda z Kruszynowej trafi przez kanał w jezdni ul. Barwinkowej do istniejącej sieci przebiegającego w jezdni ul. Poziomkowej. Wzdłuż nowej jezdni wybudowane zostanie oświetlenie uliczne.

- Inwestycja przewiduje również budowę brakującego fragmentu sieci wodociągowej wraz z przyłączami, a także przebudowę sieci kablowych (energetycznych) oraz sieci sanitarnych (wodociągowej i gazowej) będących w kolizji z planowanym zagospodarowaniem pasa drogowego – wylicza Góźdź.

Na jezdni pojawią się progi zwalniające. Przewidziano dodatkowe nasadzenia drzew w pasie drogowym ul. Owocowej.

Umową na budowę ul. Kruszynowej ma zostać podpisana jeszcze w pierwszej połowie kwietnia. Koszt inwestycji to ponad 2,6 mln zł. Roboty mają potrwać 16 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski