Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska koalicja przeciw CETA

Sławomir Skomra
Maria Świetlik (pierwsza z lewej): - CETA jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa
Maria Świetlik (pierwsza z lewej): - CETA jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa Małgorzata Genca
Lubelscy europosłowie opowiadają się przeciwko przyjęciu przez UE umowy z Kanadą. Fundacja Akcja Demokracja ma zamiar zapytać o zdanie wszystkich polskich eurodeputowanych.

- Zaczęliśmy od Lublina i w ciągu kilku miesięcy chcemy poznać opinię wszystkich polskich europosłów - zapowiada Maria Świetlik z fundacji Akcja Demokracja.

UE i Kanada

Chodzi jej o CETA, czyli umowę handlową między Unią Europejską a Kanadą. Przyjęły ją już państwa członkowskie, a w lutym zapewne odbędzie się głosowanie w Parlamencie Europejskim. - Tymczasem do tej pory nie wiemy, jak zagłosują polscy europosłowie. Chcemy od każdego z nich usłyszeć deklarację, co zrobi podczas głosowania - dodała Świetlik.

Ona sama, jak i inni przedstawiciele Akcji Demokracji są przeciwko CETA. Ich zdaniem, Unia Europejska na tym nie skorzysta. - Zwłaszcza jeśli chodzi o rolnictwo. Dobrej jakości, polskie produkty w krótkim czasie zostaną wyparte z półek sklepowych przez produkty gorsze, tańsze, wytwarzane przez międzynarodowe koncerny. Ten problem dotknie zwłaszcza taki region, jak Lubelszczyzna, która opiera się na rolnictwie - dodała Świetlik.

Kolejnym pytaniem o CETA jest sprawa specjalnych, międzynarodowych sądów arbitrażowych, które mają rozstrzygać spory między przedsiębiorstwem a państwem.

Kto najbardziej zyska na tej umowie? - Europoseł PSL Krzysztof Hetman jasno zadeklarował nam, że jest przeciwko CETA - mówiła Świetlik.

Hetman już wcześniej podawał w wątpliwość sens CETA: - Kto na tym bardziej zyska, Unia Europejska czy Kanada? - pytał i od razu odpowiadał: - Kanada to rynek liczący 35 mln osób. UE to rynek z pół miliarda potencjalnych klientów. To kto zatem otrzyma dostęp do większego rynku?

CETA a suwerenność naszego kraju

Mirosław Piotrowski (wybrany do PE z listy PiS) też nie popiera CETA. - Mam dużo wątpliwości co do tej umowy i są one znane już od dawna - mówi nam europoseł. - Najważniejsza to sprawa kanadyjskiej żywności modyfikowanej genetycznie i jej obecności na unijnym rynku. Kwestia druga to sąd arbitrażowy. W tej sprawie nie było jednomyślności nawet w polskim rządzie. Przychylam się do stanowiska ministra sprawiedliwości, że taki sąd jest ingerencją w polską suwerenność - tłumaczy Piotrowski.

Polityk zaznacza, że do tej pory (bez obowiązywania CETA) stosunki handlowe na linii UE - Kanada odbywały się bezkolizyjnie.

Większość europosłów jest za

- Jak na razie niewielu polskich europosłów wypowiada się jednoznacznie w sprawie umowy. Około 10 zadeklarowało, że zagłosuje przeciwko CETA - dodała w piątek Świetlik. - „Za” są głównie eurodeputowani Platformy Obywatelskiej i PiS - wskazywała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski