MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelska okulistyka ze światową sławą. Globalna Szkoła Leczenia Stożka Rogówki zaczęła działać w Lublinie

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Lubelscy okuliści i okulistki będą doskonalić umiejętności kolegów i koleżanek z całego świata. Nasze miasto jako jedno z nielicznych właśnie zostało włączone do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki.

W dołączeniu do Globalnej Szkoły Leczenia Stożka Rogówki Lublin prześcignął uniwersyteckie kliniki m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Argentyny.

– Uniwersytet Medyczny współpracuje z Politechniką Lubelską i Uniwersytetem Przyrodniczym przy projekcie Lubelskiej Unii Cyfrowej. W jego ramach badamy dzieci i młodzież w kierunku stożka rogówki. To choroba, która nieleczona prowadzi do inwalidztwa – ślepoty. Natomiast są techniki wczesnego leczenia, które nazywa się cross linking, czyli sieciowanie rogówki. Ale żeby można było je zastosować, zmianę trzeba wykryć odpowiednio wcześnie – zaznacza prof. Rejdak.

Decyzję o wciągnięciu naszego miasta na listę miejsc, w których doskonalone jest leczenie stożka rogówki, podjął prof. Ashraf Armi, konsultant chirurgii okulistycznej w Egipcie. Jak mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i prorektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, to ekspert w tej dziedzinie mający światową sławę. Rogówki pacjentów i pacjentek liczy od ponad dwóch dekad, a teraz stwierdził, że badania w tym kierunku powinny być częstsze. W rozpowszechnianie wiedzy na temat leczenia rogówki ekspert z Egiptu wkrótce chce zaangażować także Ukrainę.

Prof. Robert Rejdak przyznaje, że wczesne rozpoznawanie stożka rogówki wcale nie jest łatwym zadaniem – wymaga specyficznego podejścia diagnostycznego. Żeby lepiej sobie z nim radzić, lubelscy okuliści i okulistki jako pierwsi stworzyli cyfrowy rejestr chorych na tę przypadłość.

– Chcemy tym pacjentom zaoferować pełną diagnostykę oraz zapewnić skuteczne formy leczenia, wprowadzając ich do rejestru cyfrowego. Będą wtedy mieli kontakt z  ośrodkiem, żeby tam wracać co jakiś czas na kontrole, bo często pacjenci się pojawiają a potem znikają i nikt nie ma nad tym nadzoru – tłumaczy prof. Rejdak.

Stożek rogówki to niezapalne schorzenie rogówki, które polega na tym, że staje się bardziej uwypuklona i cieńsza, co zaburza widzenie. Może mu towarzyszyć rozwijający się astygmatyzm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski