MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8 kondygnacji, 8 sal operacyjnych i ponad 15 tys. m² powierzchni. Jak szpital przy Staszica wygląda w środku? Zobacz zdjęcia

Anna Chlebus
Anna Chlebus
W Lublinie pojawił się ośmiokondygnacyjny kolos rozpierający się kaskadowo pomiędzy Al. Solidarności a ul. Staszica. Jego powierzchnia użytkowa to 15 447 m², a w środku znalazło się aż osiem sal operacyjnych. Jak świeżo otwarty budynek USK1 prezentuje się w środku i kto z niego skorzysta?

- To miejsce historyczne, dlatego ważne było wpisanie nowego budynku w już istniejące struktury miasta. Historia naszego szpitala klinicznego sięga bowiem lat 50. – przypomniał prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, głównego inwestora tego projektu.

Podczas uroczystego piątkowego (14 czerwca) otwarcia z oficjalnym podsumowaniem całego siedmioletniego projektu podziękował całemu zespołowi za ciężką pracę, szczególnie intensywną podczas ostatniego etapu realizacji.

- W naszym pięknym mieście powstał potężny kompleks, który będzie służył społeczeństwu. To już finalne zwycięstwo. Cel został osiągnięty – podkreślił.

Wytrwałości w dążeniu do celu zebrani gratulowali przede wszystkim dyrektorce USK1, lek. med. Beacie Gawelskiej.

- Zmierzyła się z nieprawdopodobnym wyzwaniem, nieprawdopodobną skalą problemów i trudności - zwrócił uwagę europoseł Krzysztof Hetman. - Przeprowadziła realizację tego projekt u w trzech różnych lokalizacjach przez ekstremalnie trudny czas pandemii, gdy zostały przerwane łańcuchy dostaw, a także później, w czasie gwałtownych wzrostów cen materiałów budowlanych. Jestem pod ogromnym wrażeniem siły jej charakteru, jej determinacji, wiedzy i zaangażowania.

O poprzednich projektach realizowanych w ramach „Przebudowy i rozbudowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie" [w nazwie projektu funkcjonuje poprzednia nazwa szpitala, przyp. red.] pisaliśmy już na łamach "Kuriera" kilkukrotnie. Dzięki niemu nowe zespoły budynków powstały przy ulicach: Radziwiłłowskiej 13, Staszica 11 i Głuskiej 1.

​[polecane]19553265,23222409,1;POLECAMY:[/polecane]

Teraz przyszła pora na najbardziej okazały obiekt ze wszystkich czterech - kaskadowy kolos rozpierający się pomiędzy Al. Solidarności i ul. Stanisława Staszica. Jego powierzchnia użytkowa to aż 15 447 m² podzielonych na 8 kondygnacji w trzech segmentach. Pierwszą umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbiórki, przebudowy i budowy podpisano 1 marca 2017 r. , a inwestycję tę realizowała firma Budimex S.A.

Nowy budynek szpitalny oznaczony sygnaturą G-16 dysponuje lądowiskiem dla helikopterów, nowymi miejscami parkingowymi, a także całą armią towarzyszących obiektów technicznych, takich jak chlorownia, tlenownia, sprężarkownia, pomieszczenie agregatu próżni czy hydrofornia.

- Z uwagi na fakt, iż teren inwestycji znajduje się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią wymagana była również realizacja niezbędnej infrastruktury technicznej, obejmująca wykonanie konstrukcji stanowiących zabezpieczenie przeciwpowodziowe - tłumaczy Anna Guzowska, rzeczniczka prasowa USK1. - Dodatkowym elementem podwyższającym stopień trudności było ukształtowanie terenu pod inwestycję. Konieczne było niwelowanie skarpy oraz wykonanie konstrukcji murów oporowych zabezpieczających przed osunięciem terenu przy budynku.

W ramach terenu pod budowę nowych obiektów niezbędne było wyburzenie części starych obiektów szpitalnych i technicznych.

Nowy budynek funkcjonalnie podzielony na dwie zasadnicze części:

  • "taras dolny", na którym umieszczono „gorącą platformę”, tj. Centralny Blok Operacyjny z 8 salami operacyjnymi (w tym jedna z możliwością przystosowania na salę hybrydową i jedna na salę radiologii zabiegowej) oraz powiązaną funkcjonalnie wielostanowiskową salą poznieczuleniową jako Centralnym Oddziałem Intensywnego Nadzoru Pooperacyjnego, Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz powierzchnie z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy,
  • „taras górny”, który został rozdzielony na dwa segmenty po obu stronach głównego trzonu komunikacyjnego. Na górnych kondygnacjach ulokowano głównie oddziały łóżkowe, które stanowią niezależne i nieprzechodnie jednostki funkcjonalne. Na niższych zaś znalazły się Zakłady Diagnostyki Radiologicznej (Radiologii Lekarskiej), Diagnostyki Obrazowej, Diagnostyki i Terapii Endoskopowej i Centralna Sterylizatornia, a pośrodku Bank Krwi i Dział Diagnostyki Laboratoryjnej.

Wszystkie kondygnacje połączone są za pomocą głównego pionu komunikacyjnego.

W części łóżkowej zlokalizowano także kliniki o najwyższych poziomach referencyjnych w skali województwa:

  • Klinikę Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego,
  • Klinikę Traumatologii i Medycyny Ratunkowej,
  • Klinikę Chirurgii Szczękowo-Twarzowej,
  • Klinikę Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii,
  • Klinikę Chirurgii Naczyniowej i Angiologii.

Budynek posiada dwa główne wejścia z obszernymi holami wejściowymi. Z tego na dolnym tarasie, od strony rzeki Czechówki skorzystają pracownicy i pacjenci Izby Przyjęć Planowych. Tam mieści się również podjazd dla karetek. Wejście na górnym tarasie zaś, to od placu przy ul. Staszica przeznaczone jest za to dla odwiedzających, studentów i pacjentów ambulatoryjnych. Oba hole wejściowe połączone są oczywiście z klatką schodową i windami, które obsługują wszystkie kondygnacje budynku.

Zobacz, jak nowy szpital prezentuje się w środku:

Cały program wieloletni „Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów z dnia 3.11.2015 r. Został zrealizowany w latach 2016-2023, a jego wartość kosztorysowa wyniosła 427 172 855 zł (w tym środki budżetu Państwa: 278 998 000 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski