Lubelskie Dni Autyzmu 2021. Plac Litewski i Arena Lublin zaświecą się na niebiesko

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Udostępnij:
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna niebieski miesiąc wiedzy na temat tego spektrum. Lublin, jak co roku, w ramach solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko" i w tym kolorze rozświetli się wieczorem plac Litewski i stadion Arena Lublin. Przez cały kwiecień będzie można także skorzystać z bezpłatnych badań, webinarów, konsultacji prowadzonych przez specjalistów i szkoleń.

Niebieski jest najchłodniejszą, najczystszą, najgłębszą, ale i najbardziej odrealnioną z barw. Może kojarzyć się z niebem, oceanem, wodą, spokojem, czystością, zimnem, inspiracją. Jest symbolem przyjaźni, przywiązania do tradycji i kolorem patronującym Światowy Dzień Świadomości Autyzmu oraz rozpoczynającego się miesiąca wiedzy na temat tego spektrum.

Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony 14 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Ma na celu zwiększenie wiedzy i społecznej świadomości w zakresie zaburzeń autystycznych.

Autyzm dotyczy około 400 tys. dzieci w Polsce. Nie jest chorobą ani niepełnosprawnością, ale innym sposobem postrzegania świata, myślenia i rozumienia relacji społecznych. Osoby dotknięte autyzmem i ich najbliżsi należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, nadużycia czy wykluczenie.

- Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności – zwracał uwagę w swoim przemówieniu kilka lat temu sekretarz generalny ONZ.

2 kwietnia na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami na całym świecie na kolor niebieski podświetlane są reprezentacyjne budynki miast. Jak co roku Lublin włącza się w te obchody i w ramach globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” - na niebiesko zaświeci plac Litewski oraz stadion Arena Lublin.

Dodatkowo lubelskie instytucje i organizacje, na co dzień zajmujące się wspieraniem osób z autyzmem i ich rodzin, przygotowały specjalną ofertę pomocy i przez cały miesiąc będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, porad, konsultacji i szkoleń.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” przy ul. Zbożowej zaprasza w każdy poniedziałek kwietnia w godzinach d 13 do 15 na konsultacje z psychologiem, pracownikiem socjalnym i terapeutą telefoniczne (pod numerem: 81 466 55 66 wew. 20) lub bezpośrednio, po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Głuskiej 9 kwietnia proponuje bezpłatne, telefoniczne konsultacje dla rodziców m.in. z oligofrenopedagogami oraz szkolenie dla nauczycieli na temat: „Spektrum autyzmu i komunikowanie się”.

Przychodnia Sanus przy ul. ul. Magnoliowej oferuje od kwietnia do maja kompleksowe badania przesiewowe mające na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu. W obchody włącza się również Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka przy ul. Bronowickiej i Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Tajemniczy Ogród” przy ul. Kiwerskiego, które przez cały miesiąc zapraszają rodziców na bezpłatne konsultacje, a także lubelski oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu przy ul. Dr. Męczenników Majdanka, który w dniach: 9, 16, 23, 30 kwietnia w g. od 10 do 12 oferuje porady psychologiczne dla rodziców i środowiska społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem oraz stacjonarne konsultacje psychiatryczne, a 20 kwietnia przy ul. Radości 8 w g. od 16 do 18 grupę wsparcia dla rodziców (telefonicznie, on-line lub stacjonarnie).

Jest jeszcze Fundacja ALPHA, która organizuje bezpłatne badania w kierunku trudności komunikacyjnych i społecznych dzieci do 18 miesiąca życia, 9 kwietnia zaprasza do udziału w webinarze pt. „Komunikacja pomiędzy osobami ze spektrum autyzmu a neurotypowymi" oraz w wystawie fotograficznej: „Dorośli w spektrum”, która na początku będzie prezentowana na placu Wolności obok fontanny, a później od 17 kwietnia przeniesie się na plac Zamkowy obok przejścia dla pieszych.

W ramach Lubelskich Dni Autyzmu Akademickie Centrum Wsparcia wraz z Zespołem ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS przygotowało specjalny cykl pt. „Język Autyzmu 2021”, a w nim pokazy filmowe, warsztaty i wykłady szkoleniowe, webinary, quiz z wiedzy o autyzmie „Znamy Się Dobrze", serie podcastów, a także specjalistyczne „konsultacje na niebiesko” dla rodziców i opiekunów. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w formie zdalnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie