Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Dni Autyzmu 2021. Plac Litewski i Arena Lublin zaświecą się na niebiesko

Klaudia Olender
Klaudia Olender
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który rozpoczyna niebieski miesiąc wiedzy na temat tego spektrum. Lublin, jak co roku, w ramach solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się na niebiesko" i w tym kolorze rozświetli się wieczorem plac Litewski i stadion Arena Lublin. Przez cały kwiecień będzie można także skorzystać z bezpłatnych badań, webinarów, konsultacji prowadzonych przez specjalistów i szkoleń.

Niebieski jest najchłodniejszą, najczystszą, najgłębszą, ale i najbardziej odrealnioną z barw. Może kojarzyć się z niebem, oceanem, wodą, spokojem, czystością, zimnem, inspiracją. Jest symbolem przyjaźni, przywiązania do tradycji i kolorem patronującym Światowy Dzień Świadomości Autyzmu oraz rozpoczynającego się miesiąca wiedzy na temat tego spektrum.

Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony 14 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Ma na celu zwiększenie wiedzy i społecznej świadomości w zakresie zaburzeń autystycznych.

Autyzm dotyczy około 400 tys. dzieci w Polsce. Nie jest chorobą ani niepełnosprawnością, ale innym sposobem postrzegania świata, myślenia i rozumienia relacji społecznych. Osoby dotknięte autyzmem i ich najbliżsi należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, nadużycia czy wykluczenie.

- Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności – zwracał uwagę w swoim przemówieniu kilka lat temu sekretarz generalny ONZ.

2 kwietnia na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami na całym świecie na kolor niebieski podświetlane są reprezentacyjne budynki miast. Jak co roku Lublin włącza się w te obchody i w ramach globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko” - na niebiesko zaświeci plac Litewski oraz stadion Arena Lublin.

Dodatkowo lubelskie instytucje i organizacje, na co dzień zajmujące się wspieraniem osób z autyzmem i ich rodzin, przygotowały specjalną ofertę pomocy i przez cały miesiąc będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, porad, konsultacji i szkoleń.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika” przy ul. Zbożowej zaprasza w każdy poniedziałek kwietnia w godzinach d 13 do 15 na konsultacje z psychologiem, pracownikiem socjalnym i terapeutą telefoniczne (pod numerem: 81 466 55 66 wew. 20) lub bezpośrednio, po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Głuskiej 9 kwietnia proponuje bezpłatne, telefoniczne konsultacje dla rodziców m.in. z oligofrenopedagogami oraz szkolenie dla nauczycieli na temat: „Spektrum autyzmu i komunikowanie się”.

Przychodnia Sanus przy ul. ul. Magnoliowej oferuje od kwietnia do maja kompleksowe badania przesiewowe mające na celu ocenę ryzyka wystąpienia u dziecka zaburzeń ze spektrum autyzmu. W obchody włącza się również Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka przy ul. Bronowickiej i Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Tajemniczy Ogród” przy ul. Kiwerskiego, które przez cały miesiąc zapraszają rodziców na bezpłatne konsultacje, a także lubelski oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu przy ul. Dr. Męczenników Majdanka, który w dniach: 9, 16, 23, 30 kwietnia w g. od 10 do 12 oferuje porady psychologiczne dla rodziców i środowiska społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem oraz stacjonarne konsultacje psychiatryczne, a 20 kwietnia przy ul. Radości 8 w g. od 16 do 18 grupę wsparcia dla rodziców (telefonicznie, on-line lub stacjonarnie).

Jest jeszcze Fundacja ALPHA, która organizuje bezpłatne badania w kierunku trudności komunikacyjnych i społecznych dzieci do 18 miesiąca życia, 9 kwietnia zaprasza do udziału w webinarze pt. „Komunikacja pomiędzy osobami ze spektrum autyzmu a neurotypowymi" oraz w wystawie fotograficznej: „Dorośli w spektrum”, która na początku będzie prezentowana na placu Wolności obok fontanny, a później od 17 kwietnia przeniesie się na plac Zamkowy obok przejścia dla pieszych.

W ramach Lubelskich Dni Autyzmu Akademickie Centrum Wsparcia wraz z Zespołem ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS przygotowało specjalny cykl pt. „Język Autyzmu 2021”, a w nim pokazy filmowe, warsztaty i wykłady szkoleniowe, webinary, quiz z wiedzy o autyzmie „Znamy Się Dobrze", serie podcastów, a także specjalistyczne „konsultacje na niebiesko” dla rodziców i opiekunów. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w formie zdalnej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski