MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie na dawnej pocztówce (cz. 14)

Kamil Nadolski
Jacek Babicz
Na kolejnej, czternastej pocztówce z naszej kolekcji prezentujemy Bramę Krakowską w Lublinie.

Najsłynniejsza brama w Lublinie to gotycka fortyfikacja wybudowana w 1341 r. w celach obronnych, zaraz po najeździe Tatarów. Lublin poniósł wówczas znaczne straty, dlatego bez zwłoki podjęto decyzję o budowie bramy, wieńczącej wejście do miasta i przylegających do niej murów obronnych. Początkowo nazywano ją Bramą Wyższą - w odróżnieniu od Bramy Grodzkiej, położonej niżej - szybko przyjęła się jednak nazwa Krakowska, od biegnącego tędy traktu handlowego z Krakowa na Litwę i Ruś.

Zbudowana z cegły brama dzisiejszy wygląd zawdzięcza kilku nadbudowom, które miały miejsce na przestrzeni pięciu wieków. W I połowie XVI w. dobudowano do niej przedbramie, zakończone krenelażem z narożnymi wieżyczkami. Dzięki temu potencjalny wróg, zanim sforsował główne wejście, narażony był na ataki z krużganków, z których nieraz sypały się strzały z łuków i kusz czy potężne głazy. W trakcie kolejnych prac nadbudowano ostatnią część w kształcie ośmioboku, pokrytą barokowym hełmem. Ze starych zapisków dowiadujemy się również, że przed bramą wykopano nawet fosę, przez którą przerzucono drewniany most. Zasypano ją jednak w XVII wieku.

Wewnątrz bramy znajdował się również zawieszony na szczycie zegar, obsługiwany przez specjalnie zatrudnionego do tego celu zegarmistrza. Swą siedzibę miał tu również trębacz, wygrywający hejnał, którego udokumentowana historia sięga 1653 r.

Z kolei w XIX wieku brama służyła straży ogniowej, która z wybudowanej na szczycie galeryjki wypatrywała pożarów. Wspomnieć należy, że sama Brama Krakowska trawiona była przez pożary dwukrotnie (w 1557 r. i 1575 r.).

I tak, jak zmieniało się przeznaczenie bramy, tak zmieniał się również jej wygląd zewnętrzny. W 1890 r. pobielono tynki, które w latach 1959-1964 skuto ponownie, by przywrócić fortyfikacji pierwotny, surowy, gotycki wygląd.

Dziś Brama Krakowska należy do najbardziej rozpoznawalnych obiektów Lublina. Od 1965 r. mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina, które na pięciu kondygnacjach prezentuje cenne zbiory, ilustrujące rozwój Koziego Grodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski