Lubelskie. Naukowcy i uczniowie wspólnie dla środowiska

Redakcja
Poznawali zagadnienie z zakresu inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki oraz szereg kwestii z zakresu nauk przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych. Blisko dwustu uczniów szkół średnich naszego regionu wzięło udział w warsztatach tematycznych, które odbyły się Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowym Nowych Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Warsztaty były częścią wojewódzkiego konkursu „Człowiek w środowisku” i zaś ich uczestnicy to finaliści I etapu tego konkursu.

– To pierwsza edycja konkursu „Człowiek w środowisku”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z Lublina i naszego regionu, którym leżą na sercu dobro środowiska i kwestie ekologii. Konkurs został przygotowany i zorganizowany przez pana profesora Krzysztofa Jóźwiakowskiego i jego współpracowników z Wydziału Inżynierii Produkcji. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W pierwszym jego etapie uczestniczyło ponad tysiąc trzystu uczniów. Wyłoniliśmy blisko dwustu młodych, zdolnych i zaangażowanych osób, które zostały półfinalistami konkursu i wzięły udział w warsztatach – mówi dr hab. Urszula Kosior-Korzecka, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Podczas warsztatów uczniowie zdobywali wiedzę z dziedzin fotowoltaiki, wykorzystania mikroorganizmów w usuwaniu zanieczyszczeń, wykorzystania biomasy w procesach spalania i fermentacji, technologii oczyszczania i zagospodarowania wód i ścieków oraz poznali kwestie zagospodarowania odpadów z przemysłu rolno-spożywczego. Wydarzenie stanowiło swoiste przygotowanie do kolejnego etapu konkursu.

Trzeciego marca odbędzie się finał, w którym zostanie wyłonionych pięćdziesięciu laureatów. Jesteśmy zbudowani i cieszymy się z tego, że aż tyle młodych osób angażuje się w działania mające na celu poprawę naszego środowiska – podkreśla dr hab. Urszula Kosior-Korzecka.

II etap konkursu w centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego. Uwieńczeniem ekologicznych zmagań staną się dwudniowe warsztaty terenowe dla finalistów konkursu. Uczniowie wyjadą na tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego i Poleskiego Parku Narodowego. Tam, pod okiem naukowców i specjalistów z dziedzin ekologicznych, zdobędą kolejne doświadczenia i wiedzę z zakresu ekologii.

– Trzy pierwsze osoby otrzymają również laptopy ufundowane przez Marszałka Województwa Lubelskiego, zaś kolejne osoby otrzymają wartościowe pozycje książkowe. To bardzo ważne, że w ten sposób możemy kształtować postawy ekologiczne, promować walory przyrodniczo-krajobrazowe naszego województwa, a przy tej okazji rozwijać zdolności i kreatywność uczniów – mówi dr hab. Urszula Kosior-Korzecka.

Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy oraz Kurier Lubelski. Partnerami przy organizacji Wielkiej Lekcji i konkursu są Kuratorium Oświaty w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie