Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Sprawdź, ile pieniędzy wyda NFZ na nasze zdrowie w 2013 r.

Barbara Wójtowicz
archiwum Polskapresse
Narodowy Fundusz Zdrowia w tym roku na leczenie pacjentów z naszego regionu przeznaczy 3 mld 548 mln zł, czyli o ponad 100 mln zł więcej niż rok temu. Co te kwoty oznaczają dla pacjenta?

Lubelski NFZ przeznaczy na każdego z nas 1666 zł. To mniej niż w województwie łódzkim, gdzie każdy mieszkaniec ma do wydania średnio 1711,50 zł, ale więcej niż na przykład w pomorskim. Tej kwoty nie można jednak wykorzystywać według potrzeb każdego chorego, bo fundusze zostały dokładnie podzielone. Najwięcej, bo 803 zł przeznaczone zostanie na leczenie szpitalne. Ponad 220 zł kosztuje NFZ refundacja leków, a 210 zł podstawowa opieka zdrowotna. Na wizyty u specjalistów każdy pacjent ma średnio 128 zł. Po 59 zł przeznacza się na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień oraz leczenie stomatologiczne. Najmniej, bo 2 zł dla każdego spośród 2 mln 130 tys. ubezpieczonych, NFZ przeznaczył na pomoc doraźną i transport sanitarny.

- Ostatnio u lekarza rodzinnego byłam kilka lat temu, więc NFZ powinien sporo na mnie zaoszczędzić - mówi pani Maria. - Ciekawe, jak zostaną wykorzystane te pieniądze?

Przedstawione przez nas kwoty są średnią, pokazującą relację pomiędzy całym budżetem NFZ a liczbą osób ubezpieczonych. W rzeczywistości leczenie jednego pacjenta może kosztować tyle, ile NFZ przeznaczył na stu chorych. Z raportu NFZ wynika, że w 2011 r. w naszym województwie było 722 chorych, których leczenie kosztowało powyżej 100 tys. zł. Najdroższe jest leczenie rzadkich chorób o podłożu genetycznym, następstw ciężkich urazów oraz zakażeń.

Według planów Ministerstwa Zdrowia, już niedługo każdy z nas będzie mógł sprawdzić, ile NFZ wydał na nasze leczenie. - Na terenie kraju trwają wielotorowe prace związane z informatyzacją w ochronie zdrowia. Pierwszym krokiem było wdrożenie eWUŚ, końcowym będzie Karta Pacjenta - tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka prasowa OW NFZ. - Jednym z etapów będzie również wprowadzenie Zdrowotnego Informatora Pacjenta, czyli wgląd online w historię leczenia pacjenta.

ZIP od 2010 r. funkcjonuje już w wielkopolskim oddziale NFZ. Rejestrując się w specjalnym systemie, pacjent może uzyskać informację o rodzajach i kosztach świadczeń zdrowotnych, które zostały rozliczone na jego rzecz, kosztach refundacji leków, deklaracjach wyboru lekarza rodzinnego czy statusie ubezpieczenia.

Zdaniem Agnieszki Pachciarz, prezesa NFZ, informator pacjenta powinien być wdrażany w regionalnych ośrodkach już w 2014 r.

Ile kosztuje elczenie pacjenta?

Podział środków (1666 zł) ze względu na świadczenie: - podstawowa opieka zdrowotna - 210 zł
- ambulatoryjna opieka specjalistyczna - 128 zł
- leczenie szpitalne - 803 zł
- opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - 59 zł
- rehabilitacja lecznicza - 51 zł
- świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej - 25 zł
- opieka paliatywna i hospi-cyjna - 7 zł
- leczenie stomatologiczne - 59 zł
- leczenie uzdrowiskowe - 19 zł
- pomoc doraźna i transport sanitarny - 2 zł
- profilaktyczne programy zdrowotne - 4 zł
- zaopatrzenie w wyroby medyczne - 20 zł
- świadczenia kontraktowane odrębnie - 41 zł

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski