Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Stare Miasto coraz piękniejsze dzięki funduszom z UE

Redakcja
Dzięki unijnym funduszom odnawiane są najcenniejsze zabytki regionu.

Muzeum Lubelskie od wielu lat pozyskuje środki z Unii Europejskiej na konserwację, remonty i modernizację skarbów polskiej kultury i architektury. Już w latach 1995-1997 w ramach tzw. projektów pilotażowych muzeum otrzymało środki, które umożliwiły zakończenie prac konserwatorskich w kaplicy Trójcy Świętej i udostępnienie tego unikatowego zabytku dla zwiedzających. W latach 2006-2008 w zabytkowej zabudowie wzgórza zamkowego, w skład której wchodzi kaplica Trójcy Świętej, przeprowadzone zostały gruntowne prace remontowe, modernizacyjne i konserwatorskie oraz zabezpieczenia konstrukcyjne w partii fundamentów.
Prace sfinansowane zostały ze środków unijnych i wkładu własnego województwa lubelskiego. Ogólny koszt realizacji projektu wyniósł 10 mln zł. Przez 21 miesięcy na wzgórzu trwały prace. Nie tylko poprawiono fundamenty, ale także wymieniono na dziedzińcu kanalizację i położono tam nową płytę, co zapobiega przesiąkaniu do gleby wody i dalszej erozji wzgórza.

Zamek i kaplica
W połowie 2010 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu unijnego "Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Termin zakończenia tego projektu planowany jest na 10 grudnia 2012 r. Realizowany projekt to drugi etap największych w historii Muzeum Lubelskiego kompleksowych prac budowlanych, remontowych, konserwatorskich, adaptacyjnych i modernizacyjnych na potrzeby działalności muzealnej oraz podniesienia standardów obsługi zwiedzających. Prace obejmują historyczną zabudowę wzgórza zamkowego wraz z kaplicą Trójcy Świętej oraz zabytkową Bramę Krakowską. Przy realizacji projektu wykorzystywane są najnowsze technologie budowlane i konserwatorskie. W Zamku Lubelskim prowadzone są: renowacja kanalizacji sanitarnej i deszczowej metodą bezwykopową, osuszanie południowego skrzydła zamku oraz wzmacniane podłoża gruntowego pod fundamentami skrzydła północnego. Planowane są przebudowa i modernizacja magazynów zbiorów sztuki oraz magazynów biblioteki wraz z wyposażeniem w nowoczesny sprzęt. Będą też kawiarnia dla zwiedzających oraz cyfrowy system telewizji dozorowej. W kaplicy Trójcy Świętej konserwacji poddawane są gotyckie elementy elewacji zewnętrznej, a także pomieszczenia przyziemia i krypty. Trzeba również wymienić system klimatyzacji oraz oświetlenie fresków bizantyńsko-ruskich. Konieczne są remont więźby dachowej i wymiana pokrycia dachu. Na koniec zostanie zrobiony podjazd dla niepełnosprawnych.

Internet i multimedia
W unijnym projekcie zaplanowano także internetową i multimedialną obsługę turystów zapewniająca szeroki zakres usług łącznie z rezerwacją biletów i terminów zwiedzania oraz możliwością zakupu wydawnictw i składania zamówień na produkty i usługi. Powstaną także nowa internetowa witryna informacyjna z rozbudowanymi funkcjami, kioski multimedialne oraz indywidualne audioprzewodniki dla zwiedzających. Będzie też możliwość wirtualnej obserwacji zabytków oraz wydarzeń kultury w muzeum w czasie rzeczywistym.

U dominikanów
Lubelski klasztor bazylika oo. Dominikanów ma 750 lat. Położona jest w centrum miasta przy ul. Złotej. Jest właśnie w trakcie renowacji. Za unijne pieniądze. Dominikanie trzy razy składali wnioski o dotacje, aż w końcu wygrali konkurs! Podczas odnowy odkryli cenne polichromie, potem okazało się że ornamenty ozdabiające obrazy w kaplicy są wykonane ze złota. W klasztorze jest jeszcze mnóstwo prac do wykonania, ale bracia zakonni i tak cieszą się z tego, co udało się zrobić do tej pory. Wyremontowano już północne skrzydło klasztoru. Rozpoczęła się też renowacja małego i dużego dziedzińca. - Trzeba skuć tynki i wykonać nową elewację - mówi o. Robert Głubisz, przeor klasztoru. - Ściany są bogato zdobione, musimy więc odnowić wszystkie sztukaterie. Nawierzchnia dziedzińca będzie wykonana z granitowych bloków. Duży dziedziniec będzie udostępniany organizatorom wydarzeń kulturalnych. Wszystko powinno być gotowe do końca tego roku.

Nazwa projektu:
Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina - kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy wzgórza zamkowego oraz Bramy Krakowskiej
Beneficjent: Muzeum Lubelskie w Lublinie
Wartość projektu: 14 mln zł
Dofinansowanie UE: 8,2 mln zł

***

Poprawa wewnętrznej spójności komunikacyjnej województwa lubelskiego poprzez budowę i przebudowę dróg powiatowych
Wartość projektu
175 mln zł
Dofinansowanie UE
131,6 mln zł

Wybudowanych lub wyremontowanych zostanie łącznie 160 km dróg na terenie 16 powiatów Lubelszczyzny, poprawiając dostęp mieszkańców regionu do sieci dróg krajowych i ułatwiając komunikację z resztą kraju

Budowa Centrum Spotkania Kultur
Beneficjent
Miasto Lublin
Wartość projektu
134 mln zł
Dofinansowanie UE
114 mln zł

Dzięki projektowi budynek tzw. Teatru w Budowie, którego realizacja rozpoczęła się w 1974 r., ma wreszcie zostać oddany do użytku Znajdą się w nim m.in. sala główna na 1,2 tys. osób, miejsca na galerie i wystawy, pomieszczenia konferencyjne oraz kafeteria. Inwestycja przyczyni się do utworzenia międzynarodowego ośrodka kulturalnego w Lublinie.

Budowa stadionu miejskiego w Lublinie wraz z zagospodarowaniem przylegającego terenu
Beneficjent
Miasto Lublin
Wartość projektu
155 mln zł mln zł
Dofinansowanie UE
70 mln zł

Obiekt ma być stadionem typowo piłkarskim. Jego zadaszone trybuny pomieszczą 15,5 tys. widzów. Sektor gości będzie oddzielony od pozostałych trzymetrową barierą z przezroczystych płyt. Całe wyposażenie sektorów ma być przytwierdzone do podłoża tak, by nie dało się go wyrwać.

Przebudowa układu komunikacyjnego wraz z modernizacją wiaduktu kolejowego i przejścia podziemnego w obrębie dworca kolejowego Lublin
Beneficjent
PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Wartość projektu
42 mln zł
Dofinansowanie UE
29 mln zł

Efektem prac będzie utworzenie nowych ciągów pieszych, które ułatwią przemieszczanie się pomiędzy dworcem kolejowym a miastem, a także usprawnią poruszanie się samochodów ulicą Władysława Kunickiego.

Modernizacja linii kolejowej nr 30 Łuków - Lublin Północny
Beneficjent
PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Wartość projektu
49 mln zł
Dofinansowanie UE
34 mln zł

Celem prac jest wznowienie ruchu pociągów pasażerskich, ożywienie ruchu turystycznego oraz usprawnienie komunikacji zbiorowej, jak również odciążenie drogi krajowej Nr 19 poprzez przejęcie części podróżnych korzystających z transportu samochodowego przez transport kolejowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski