18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie dumne ze swoich inwestycji (ZDJĘCIA)

IL
Wraz z końcem 2012 roku, cztery lubelskie szkoły wyższe zrealizują dziewięć inwestycji. Ich koszt szacowany jest na 170 mln zł. W piątek dwie uczelnie KUL oraz UP świętowały sukcesy swoich inwestycji. Przyrodnicy dostali supernowoczesną bibliotekę a społeczność akademicka KUL, świętowała dzień patrona.

Przypomnijmy, że w styczniu Katolicki Uniwersytet Lubelski po ponad 5 latach budowy, oddał do użytku nowoczesny Gmach Naukowo-Dydaktyczny Biotechnologii na ul. Konstantynów 1. Nie minęło nawet pięć miesięcy a władze uniwersytetu podpisały się pod aktem erekcyjnym kolejnej budowli. Tym razem chodzi o Centrum Transferu Wiedzy, które powstaje na rogu Al. Racławickich i ul. Łopacińskiego. W trakcie piątkowych obchodów Święta Patronalnego KUL, uroczyście poświęcono kamień węgielny i wmurowano akt erekcyjny CTW.

- Marzeniem władz uniwersyteckich było wzniesienie tego budynku. Chwila ta jest o tyle wyjątkowa, że to Centrum będzie ostatnią częścią kolegium Jana Pawła II - mówił w trakcie uroczystości ks. prof. Stanisław Wilk, rektor KUL. Centrum będzie liczyło pięć kondygnacji i zostanie oddane do użytku w marcu 2013 r.

Swoje święto mieli również przyrodnicy. W piątkowe południe społeczność akademicka Uniwersytetu Przyrodniczego mogła podziwiać wnętrza nowej Biblioteki Głównej. Ten oszklony gmach w rzucie koła, został zrealizowany jako trzeci etap budowy kompleksu przy ul. Akademickiej 15, na której powstały wcześniej budynki Agro II oraz aula Centrum Kongresowego.

- Nareszcie doczekaliśmy się własnej, nowoczesnej biblioteki. Stworzenie takiego miejsca było marzeniem władz uniwersytetu już od 1944 roku. Tempo było niesamowite i budowa trwała równo 23 miesiące. Jesteśmy dumni z jej efektu - przyznaje prof. Marian Wesołowski, rektor UP.
Studenci będą mogli korzystać z nowej biblioteki już po wakacjach. W czteropiętrowym budynku znajdzie się m.in. informatorium na 80 stanowisk komputerowych, dwa poziomy z wolnym dostępem do księgozbioru liczącego ok. 50 tys. sztuk, sala konferencyjna z przeszklonym dachem oraz mały ogród, zlokalizowany na tarasie pierwszego piętra.

Lubelskie uczelnie realizując swoje inwestycje, oprócz wkładu własnego, w większej mierze korzystają z unijnych dotacji.

- W Polsce realizowanych jest obecnie 72 tys. projektów unijnych. Od początku wdrażania funduszy unijnych, PKB na Lubelszczyźnie wzrosło o 6 procent. Wynika z tego, że wsparcie nauki, przemyślane strategie i fundusze unijne dają ogromne szanse na rozwój regionalnej gospodarki - podkreśla Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski