MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Medycznym bez zmian. Prof. Wojciech Załuska rektorem na kolejną kadencję

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Łukasz Kaczanowski/archiwum
W czwartek (18 kwietnia) społeczność akademicka Uniwersytetu Medycznego wybrała rektora na lata 2024-2028. Nowym-starym rektorem został prof. dr hab. Wojciech Załuska, który był jedynym kandydatem w wyborach.

W czwartek (18 kwietnia) Uniwersytet Medyczny w Lublinie przeprowadził wybory rektorskie. Reelekcję uzyskał prof. Wojciech Załuska. W wyborze brało udział 167 elektorów. Prof. Wojciecha Załuskę poparło 157 głosujących. 8 osób było przeciwnych, a dwie wstrzymały się od głosu. Nową kadencję rozpocznie od 1 września.

W swoim programie wyborczym obiecał m.in. wsparcie badań wśród studentów i doktorantów, dalsze upraktycznienie nauczania w szpitalach uniwersyteckich i Centrum Symulacji Medycznej, tworzenie nowych programów i kierunków studiów, rozwój sportu akademickiego, powstanie nowego Centrum Edukacji Medycznej.

– Celem nadrzędnym działalności naukowej jest utrzymanie kategorii A przynajmniej w dwóch dyscyplinach naukowych w ewaluacji za lata 2022-2025 oraz utrzymanie statusu uczelni badawczej w 2026 r. – zaznaczył prof. Załuska podczas spotkania wyborczego ze społecznością akademicką.

Cała kariera jest związana z lubelską medycyną

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1992 roku, stopień doktora habilitowanego – w 2001 roku, zaś tytuł profesora – w roku 2005. Jest specjalistą I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, specjalistą w zakresie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej.

Pracę zawodową rozpoczął w 1986 roku w Katedrze i Zakładzie Farmakologii jako asystent-stażysta. Rok później podjął pracę w Katedrze i Klinice Nefrologii AM w Lublinie, gdzie pracuje do dzisiaj. W swojej karierze był m.in. kierownikiem Ośrodka Dializoterapii SP ZOZ w Lubartowie i ordynatorem Oddziału Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego WSS w Lublinie.

Jest autorem i współautorem 170 pełnych publikacji naukowych, promotorem 9 przewodów doktorskich oraz wielu prac magisterskich, a także opiekunem specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych oraz nefrologii.

Trzy lubelskie uczelnie mają już rektorów na kolejną kadencję

W tym tygodniu swoich rektorów wybrała także Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Przyrodniczy. We wtorek reelekcję podczas wyborów na rektora PL uzyskał prof. Zbigniew Pater, z kolei w środę społeczność akademicka Uniwersytetu Przyrodniczego ponownie wybrała prof. Krzysztofa Kowalczyka na swojego lidera. W obydwu przypadkach ubiegający się o reelekcję rektorzy nie mieli kontrkandydatów.

Katolicki Uniwersytet Lubelski wybierze rektora 9 maja, gdzie jedynym kandydatem jest obecny rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski. Najpóźniej, bo dopiero 7 czerwca, wybory rektorskie odbędą się na UMCS. Kandydaci pragnący objąć stanowisko rektorskie mogą zgłosić kandydaturę do 24 maja. Na razie wolę ubiegania się o kolejną kadencję potwierdził prof. Radosław Dobrowolski.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski