MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie uczelnie połączyły siły. Studenci zyskali nowe biblioteki

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Wirtualna Karta Biblioteczna to rozwiązanie, dzięki któremu studenci, doktoranci i pracownicy uczelni, będą mogli korzystać z zasobów bibliotek głównych uczelni na zasadach wzajemności.

Wirtualna Karta Biblioteczna już działa

W poniedziałek (16 października) Związek Lubelskich Uczelni i Katolicki Uniwersytet Lubelski po raz kolejny połączyły siły w trosce o dobro studentów. Rusza bezpłatna Wirtualna Karta Biblioteczna.

- Nie będziemy skazani tylko na jedną bibliotekę, ale będziemy mogli korzystać z wszystkich bibliotek uczelni lubelskich - mówił o nowym projekcie rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater.

Postępująca cyfryzacja wymusza zmiany w uczelniach. Dzięki nowym technologiom Lublin jest bardziej atrakcyjny dla studentów.

- Myślę, że jest to dobry przykład tego jak powinna wyglądać współpraca uczelni partnerskich funkcjonujących w jednym mieście - powiedział rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

Unikalne zbiory każdej uczelni będą dostępne dla studentów, doktorantów i pracowników uczelni.

- Jesteśmy świadkami autentycznego przełomu, który przynosi nam ogromne możliwości. Nasz potencjał jest znaczny i aktywnie pracujemy nad jego integracją oraz eksploatacją. Wprowadzenie Wirtualnej Karty Bibliotecznej pozwala na korzystanie z literatury fachowej w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas - mówił Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska.

W inicjatywę zaangażowani byli wszyscy dyrektorzy uczelnianych bibliotek.

- Uważam, że jest to świetne dla naszych studentów i pracowników. Dlatego łączmy się, ponieważ tylko w związku siła - powiedział zadowolony z projektu Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, dr hab. Bartosz Sołowiej, prof. Uczelni.

105 lat minęło od utworzenia biblioteki na KUL-u. A teraz zbiory będą dostępne dla każdego studenta z Lublina.

- Cieszymy się z możliwości udostępniania naszych zasobów bibliotecznych szerszemu gronu czytelników. Ale ważne jest również to, że nasi naukowcy i studenci będą mogli korzystać z księgozbiorów innych lubelskich uczelni - podkreśliła Siostra prof. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Lubelskie uczelnie połączyły siły. Studenci zyskali nowe biblioteki
Anna Paszkowska

Jak uzyskać dostęp do karty?

Dr Katarzyna Weinper, dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej tłumaczy, jak można uzyskać dostęp do tej usługi:

Użytkownicy, którzy chcą skorzystać z WKB, muszą zgłosić się do swojej biblioteki macierzystej. Warunkiem rejestracji w aplikacji jest posiadanie aktualnego konta w tej bibliotece. To oznacza, że konta użytkowników tworzy i usuwa wyłącznie biblioteka macierzysta. Ich ważność trwa do 31 października danego roku akademickiego. Po nabyciu uprawnień użytkownik udaje się do biblioteki, której zbiorami jest zainteresowany. Tam bibliotekarz dokonuje weryfikacji uprawnień. Szczegółowe zasady wypożyczeń są określone w regulaminach poszczególnych bibliotek - przekazała.

Autorem aplikacji jest Łukasz Litwiniuk, pracownik Politechniki Lubelskiej.

– Aplikację testowaliśmy ponad pół roku, następnie przeprowadziliśmy szkolenie dla pracowników każdej z bibliotek z obsługi programu – informuje Litwiniuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski