Lubelskie: Wydaliśmy 2,2 mld zł z EFS. Czy sensownie?

Aleksandra Dunajska
W województwie lubelskim wydano 2,2 mld zł z programu Kapitał Ludzki.
W województwie lubelskim wydano 2,2 mld zł z programu Kapitał Ludzki. Tomasz Jodłowski/PolskaPresse
W województwie lubelskim wydano 2,2 mld zł z programu Kapitał Ludzki. - Część z tych pieniędzy, zwłaszcza przeznaczonych na szkolenia, zostało zmarnowanych - oceniają eksperci.

- Niesłusznie traktujemy Europejski Fundusz Społeczny jako gorszy niż Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, z którego budujemy np. drogi - przekonywał marszałek Krzysztof Hetman na wtorkowej konferencji prasowej podsumowującej realizację programu Kapitał Ludzki. Na poparcie tej tezy padło sporo liczb. Za unijne pieniądze powstało m.in. 337 ośrodków wychowania przedszkolnego, z których korzysta 10,4 tys. dzieci. 809 szkół zrealizowało inicjatywy rozwojowe a 300 doktorantów dostało stypendia naukowe.

Z takimi zaletami programu Kapitał Ludzki trudno dyskutować. Bez niego np. w gminie Wyryki nie powstałyby trzy punkty przedszkolne. A uczniowie centrum edukacji zawodowej w Świdniku mieliby mniejsze szanse zdobyć dodatkowe kwalifikacje pozwalające im zostać certyfikowanym mechanikiem lotniczym. Kiedy jednak realizacji programu przyjrzeć się bliżej, nie wygląda to już tak różowo.

Urząd Marszałkowski podkreśla, że za pieniądze z programu Kapitał Ludzki 10,3 tys. osób w regonie założyło własne firmy. - Na pewno to była ogromna pomoc. Za unijne dofinansowanie kupiłam m.in. sprzęt komputerowy i biurowy, specjalistyczne słowniki - mówi Ewa Zabrotowicz, od sześciu lat prowadząca biuro tłumaczeń Chelsea.

Okazuje się jednak, że nowopowstałe przedsiębiorstwa często nie wytrzymują próby czasu. Żeby utrzymać dofinansowanie muszą działać co najmniej rok. Później zaczynają się schody. - Z ogólnopolskich badań wynika, że dłużej niż 18 miesięcy działa od 65 do 68 proc. firm - mówi Rafał Sobiech, z-ca dyr. Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim.

Dane znajdują odzwierciedlenie w konkretnych przykładach. Spośród 40 uczestników projektu „Biznes zgodnie z planem” prowadzących swoje firmy od kwietnia 2012 r. trzech zawiesiło działalność. Ale już z biznesów uruchomionych sześć lat temu, w ramach pierwszej edycji projektu „Inicjatywa jest kobietą”, dziś działa tylko 60 proc.

- Powodów takiej sytuacji może być wiele. Nowe firmy nie wytrzymują konkurencji na rynku. Do tego dochodzą rosnące z czasem koszty prowadzenia działalności, np. ZUS - tłumaczy Piotr Kowalewski z Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny.

- Fakt, że ponad 10 tys. osób podjęło próbę uaktywnienia się, uruchomienia własnej działalności, to już korzyść sama w sobie. Powinno się jednak pilnować, żeby realizacja programu przynosiła też wymierne efekty gospodarce - uważa prof. Zbigniew Pastuszak, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Twardych danych o istnieniu takiego wpływu nie ma. Z badań GUS wynika co prawda m.in., że na Lubelszczyźnie więcej osób fizycznych prowadzi dziś działalność gospodarczą niż pod koniec 2007 r. (wzrost ze 117 do 128 tys.). Trudno jednak stwierdzić, na ile jest to związane z wdrażaniem Kapitału Ludzkiego a na ile np. z faktem, że wiele osób przeszło na samozatrudnienie, nadal pracując u dotychczasowego pracodawcy.

Najgorszą sławą wśród projektów realizowanych za pieniądze z EFS cieszą się jednak szkolenia. Z założenia bezrobotnym miały pomóc znaleźć pracę a pracującym - podnieść kwalifikacje. W województwie wydano na ten cel kilkaset milionów złotych, ale patrząc na tematy części z nich można mieć poważne wątpliwości, czy sensownie. Beneficjentów uczono np. autoprezentacji, negocjacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem czy inteligencji emocjonalnej. Zastrzeżenia co do gospodarności w wydawaniu tych pieniędzy UE miała też NIK. Przyglądając się tylko trzem projektom z Lubelszczyzny kontrolerzy stwierdzili, że nawet 41 proc. pieniędzy wydawanych na szkolenia stanowiły “koszty zarządzania”, w tym ponad połowę - wynagrodzenia kierowników projektów i ich asystentów.

- W ostatnich latach wyrosło bardzo wiele fundacji czy stowarzyszeń zajmujących się szkoleniami czy “rozwojem przedsiębiorczości”. Przedsiębiorczości raczej od nich nie przybyło, przejadły za to sporo pieniędzy - ocenia Dariusz Jodłowski, prezes Związku Prywatnych Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan.

- Rekrutacja uczestników na niektóre szkolenia odbywała się na zasadzie “łapanki”, byle tylko firma mogła dostać za nie pieniądze. Firmy nie mające odpowiedniego potencjału ani kadr organizowały szkolenia, często specjalistyczne, które potem nierzadko prowadziły osoby nie mające w danej dziedzinie odpowiedniego przygotowania. Takie projekty to była na pewno strata pieniędzy - uważa też prof. Pastuszak. - Chociaż na pewno nie szkolenia można ocenić krytycznie, tym bardziej, że kształcenie człowieka zawsze daje jakieś korzyści - dodaje.

Przykładem może być firma Denticor, która chce się rozwijać, szkoląc za pieniądze UE swoich dentystów m.in. ze stosowania najnowszych stomatologicznych technologii.

Krzysztof Hetman podkreślał we wtorek, że jego zdaniem większość przeprowadzonych projektów szkoleniowych miała sens. Iwona Nakielska, dyr. Departamentu EFS dodała, że połowa bezrobotnych, którzy wzięli udział w adresowanych do nich projektach (nie tylko szkoleniowych ale też m.in. doradczych) znalazło później pracę. - Chociaż pewnie były też jakieś projekty nietrafione. Staramy się wyciągać z tego wnioski - zaznaczył Hetman. W latach 2014 - 20 (Lubelszczyzna dostanie na ten okres ok. 2 mld zł z EFS) o pieniądze na szkolenia nie będą już mogły zabiegać firmy je organizujące. To sam przedsiębiorca, który będzie chciał np. poprawić znajomość angielskiego wśród pracowników, sam znajdzie firmę, która się tym zajmie. I to on będzie się starać o unijne dofinansowanie na ten cel.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
henryk

Dalczego kazde duże miasto na zachodzie jest dobrze skomunikowane a Lubelskie nie może szybko bezpiecznie dojechać do Warszawy , Białegostoku czy Rzeszówka.Dlaczego Pendolino najpierw planowane na Podkarpaciu gdzie maja aurostrade obwodnice a Lublin na końcu jako 8-9 metropola Polski

h
henryk

Dalczego kazde duże miasto na zachodzie jest dobrze skomunikowane a Lubelskie nie może szybko bezpiecznie dojechać do Warszawy , Białegostoku czy Rzeszówka.Dlaczego Pendolino najpierw planowane na Podkarpaciu gdzie maja aurostrade obwodnice a Lublin na końcu jako 8-9 metropola Polski

j
jacoob

Jeśli w przybliżeniu liczba miejsc pracy jest stała to jeśli jedna osoba zyskuje zatrudnienie to druga traci, lub aby łatwiej było orędownikom szkoleń przełknąć - jeśli jedna traci pracę i zwalnia miejsce to tylko jedna osoba je zajmuje. Szkolenia w sensie globalnym nic nie zmienią. Trzeba tworzyć miejsca pracy, a nie podwyższać kwalifikację osobom które jej i tak nie mogą znaleźć. Przekwalifikowujemy spawaczy na fryzjerów, a fryzjerów na spawaczy i tak w koło.

a
ag

Nie bardzo rozumiem sensu odgórnego założenia że skoro jedna osoba uzyskuje zatrudnienie (nieważne czy jest bezrobotna czy po prostu nie ma zatrudnienia) to inna takie zatrudnienie traci? Z czego takie założenie wynika? Bo biorąc pod uwagę to, że jednak w mniejszym lub większym stopniu firmy się rozwijają i potrzebują nowych pracowników to przytoczony schemat nie ma zastosowania. Tak samo nie ma on zastosowania w przypadku likwidowania przez pracodawcę działalności i generowanie zwolnień.
Poza tym, sukcesem szkolenia jest minimum wyposażenie bezrobotnego w kwalifikacje, których nie posiada, a które UŁATWIĄ mu późniejsze znalezienie zatrudnienia.

K
KOLO

Wydano tak ale czy sensownie ????????? Oto jest pytanie ? Odpowiadam BEZSENSOWNIE W 90% tak dziewięćdziesięciu procentach bezsensownie ? to takie minimum. Oczywiście są tuzy czyli OIC Poland - -set ,milionów. wseii - xset milionów ? Czy to jest ze skutkiem prawie nic z sensem ! Ale ktoś kasę zrobił ! I to nie kiepską . A co zostało dla nas w Lublinie !!!!!!!!! No są teraz i tacy co są bogaci ! nawet na lubelszczyźnie ??? tak i to dzięki EFS-s, bardzo zamożni A może by tak innych dodać tak fajnych i mocnych ! dajcie czadu zobaczymy kto zacz ?

u
ula

Wydano tak ale czy sensownie ????????? Oto jest pytanie ? Odpowiadam BEZSENSOWNIE W 90% tak dziewięćdziesięciu procentach bezsensownie ? to takie minimum. Oczywiście są tuzy czyli OIC Poland - -set ,milionów. wseii - xset milionów ? Czy to jest ze skutkiem prawie nic z sensem ! Ale ktoś kasę zrobił ! I to nie kiepską . A co zostało dla nas w Lublinie !!!!!!!!! No są teraz i tacy co są bogaci ! nawet na lubelszczyźnie ??? tak i to dzięki EFS-s, bardzo zamożni

K
Kierowca

Dzięki temu, że te cwaniaki jadą ulicą po prawej stronie masz jakąkolwiek szansę na wyjechanie z ulicy poligonowej oraz pierwszych osiedli przy skrzyżowaniu poligonowa - willowa - inaczej jakby cwaniaki jechały willową a nie serwisówką, nikt by z tych osiedli i poligonowej nie wyjechał - także nie p.....l i jeździmy na suwak...

a
asto

niestety nie da się u nich obciąć włosów bo zwykle zakłady są zamknięte :) chodzę o staremu do dwóch fryzjerów co byli przed EFS :).

A
Andrzej

Dziwi mnie podanie przykładu pani tłumaczki z firmy Chelsea, która od sześciu lat prowadzi firmę tłumaczeniową, a dopiero teraz kupiła sobie specjalistyczne słowniki!!Czyli co, daje się kasę jakiejś niekompetentnej tłumaczce i teraz reklamuje ją za darmo w Kurierze?Biurko też dopiero teraz kupiła?!

G
Gość

Panie Marszałku Lubelski region ma bardzo wąskie zaniedbane drogi ,gdzie mieszkancy z odległych miast mają ciężką wyprawe do stolicy Regionu Lublinai Lotniska,ponieważ Lubelskie drogi są budowane na Dziś .Mieszkańcy regionu mają prośbę aby lubelskie drogi były bezpieczne należy wykupić terny przyległe do drogi tam gdzie to mozliwe .Lubelskie drogi powinny miać tz na dziś tereny na rozbudowe [POSZEŻENIE]dróg czyli tak zwane PASY Zielone przyległe do jezdni gdzie takie pasy dają bezpieczeństwo kierowcy gdzie w przyszłosci mozna paszeżyć drodę za np 30 -50 lat.Na podkarpaciu np ze Stalowej do Tarnobrzegu jest przległ 3 metrowy pas po 2 stronach to dje daje bardzo duzo sznś że wypadki drogowe nie bedą śmiertelne bo samochody nie wpadna czołowo na siebie .Drogi nie muszą byc na dzis szerokie utwardzone ale bezpiecznez rezerwą na dodatkowe pasy .Prosimy marszałka burmistrzów wójtów aby dla bezpieczeństwa dróg były terny na dodatkowy rozwój infrastruktury [drogi głowne ]jak n.p .droga 835 Lublin -Biłgoraj -Przemyśl .Dobre drogi to rozwój Lublina i powiatów ,oraz całego regionu .

k
korkociąg

Na Willowej w korkach stoją
Same dupki - uprzejmiaki
Z boku ciągle podjeżdżają
I wpuszczani są cwaniaki....

k
kapitał

Tak! Wszystkich nieuków,którzy woj.lubelskie nazywają Lubelszczyzną trzeba uczyć,albo leczyć i kapitał wykorzystać sensownie.

P
Piotr Kowalczyk

Musimy się jeszcze dużo uczyć od Europy

j
jacoob

Problemem na rynku pracy nie jest najczęściej brak wykwalifikowanej kadry, a brak etatów. Jak poprzez system szkoleń zwiększymy liczbę etatów (oczywiście pomijam etaty związane z samym szkoleniem)? Możliwe byłoby to gdyby szkolenia prowadziły do powstania przedsiębiorstw produkcyjnych z nastawieniem na eksport, ale szkolenie na rynek lokalny jest pozbawione globalnego sensu - jeśli adept takiego szkolenia zdobędzie pracę, to ktoś inny musi ją stracić (przy założeniu stałego zapotrzebowania na pracownika). W efekcie sukcesem zamierzonym szkolenia jest uczynienie z bezrobotnego pracownika, a niezamierzonym z pracownika bezrobotnego. Jedynym beneficjentem takiego schematu jest firma szkoleniowa. Bardzo będę wdzięczny, jeśli ktoś wytłumaczy mi sens szkoleń.

P
Podprobaczekis

Jakoś dziwnie nie powiedziano nic o WUP w Lublinie i jej arcy niekompetentnej p., dyrektor Sokół, która zawaliła kilkanaście projektów. Nie powiedziano nic o projektach wspierających biznes z tzw. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Cóż jak widać odpowiedzialny za to K. Grabczuk gdzieś zniknął. Warto byłoby podać gdzie ulokowano najwięcej środków a gdzie najmniej. Do jakich grup zawodowych trafiły te pieniądze z jakim skutkiem. Oczywiście propaganda tu robi swoje a prawda gdzieś umyka. Widać PSL bierze przykład z najgorszych doświadczeń PO. Ciekawe ile afer jest badanych w związku z EFS przez służby specjalne? O tym jakoś tu cicho, a powinno być głośno. Ech....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3