MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna: Coraz więcej donosów wpływa do urzędów skarbowych

Ewa Pajuro
"Pragnę poinformować, że X prowadzi lewe interesy. Z czego pobudował nowy dom ?", "Proszę o kontrolę zakładu fryzjerskiego pani X. Właścicielka nie wydaje paragonów", "Sąsiad wynajmuje mieszkanie studentom, ale nie płaci od tego podatku", "Pani X organizuje co miesiąc imprezy kulturalne. Proszę to skontrolować" - to fragmenty donosów, które w ubiegłym roku wpłynęły do lubelskich urzędów skarbowych.

Okazuje się, że z roku na rok coraz chętniej informujemy o domniemanych nieprawidłowościach. Co nas szczególnie niepokoi?

- Donosy, które trafiają do naszego urzędu, zawierają najczęściej informacje o tym, że ktoś nie odprowadza podatku od przychodów za wynajem mieszkania, zaniża swoje dochody lub zatrudnia na czarno - wymienia Dariusz Kordula, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Wymieniony urząd to rekordzista pod względem liczby otrzymywanych doniesień. Średnio co drugi dzień trafia tam nowa informacja o możliwych nieprawidłowościach.

Sporo pracy związanej z donosami mają także m.in.: Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej, Puławach, Chełmie i III US w Lublinie. Zweryfikować trzeba bowiem każdy sygnał. Autorzy donosów rzadko podpisują je swoim imieniem i nazwiskiem. Wolą raczej określać się mianem: "życzliwego sąsiada", "obywatela", "patrioty", czy "katolika".

- Zdarza się też, że nadawca posługuje się danymi osoby trzeciej. Dowiadujemy się tego, gdy odpowiadamy na przesłaną informację, a dana osoba odpisuje, że żadnej skargi do urzędu nie wysyłała - tłumaczy Kordula.

Urzędnicy przyznają, że potwierdzić udaje się tylko niektóre niepokojące sygnały. - Część jest wysyłana pod wpływem emocji, nieraz w wyniku sąsiedzkich kłótni i konfliktów - wyjaśnia Kordula.

Okazuje się, że chętnie donoszą też byli pracownicy na swoich dawnych szefów, rozwodnicy na byłych małżonków oraz przedsiębiorcy na konkurencyjne firmy.

Same donosy trudno oceniać jednoznacznie. - Oczywiście zdarza się, że są one wykorzystywane w różnych wojenkach i międzysąsiedzkich konfliktach - przyznaje Henryk Łucjan, prezes Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny. - Z drugiej jednak strony, taki instrument ma charakter dyscyplinujący, zniechęca do łamania prawa. Nie zmienia to faktu, że system fiskalny w Polsce jest skomplikowany i należałoby go dostosować do wymogów cywilizowanej gospodarki - dodaje.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski