Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin atrakcyjny dla inwestorów. Jest drugim, po Białymstoku, najtańszym miastem w Polsce

Daniel Harasim
Adrian Tomczyk
W Lublinie opłaca się inwestować. Według rankingu fDi Magazine „Polskie miasta przyszłości 2019/20”, stolica województwa lubelskiego jest dla przedsiębiorców drugim najtańszym miastem w kraju. Pierwsze miejsce zajął Białystok.

Analitycy fDi Magazine wzięli pod lupę 50 polskich miast i przeanalizowali je pod kątem pięciu kategorii: potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego i stylu życia, efektywności kosztowej, transportu i łączności oraz przyjazności dla biznesu.

W poszczególnych kategoriach brali pod uwagę bardzo zróżnicowane kryteria. W rankingu miast o najlepszej efektywności kosztowej (czyli „taniości” inwestycji) badano m.in. koszt paliwa, wody, średnie miesięczne zarobki czy cenę, jaką trzeba zapłacić za hektar ziemi.

To właśnie w tej kategorii Lublin uplasował się na drugim miejscu na podium – za Białymstokiem, ale przed Łodzią, Szczecinem i Krakowem.

Dobry wynik nasze miasto osiągnęło również w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia”, w której zasłużyło sobie na szóstą pozycję (za Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem, ale przed Białymstokiem czy Łodzią).

Tutaj analitycy brali pod uwagę choćby dostępną liczbę kin przypadającą na 10 tys. mieszkańców, obiektów turystycznych z udogodnieniami konferencyjnymi, łóżek w szpitalach na 10 tys. mieszkańców, oczekiwaną długość ich życia czy dostępność szkół wyższych.

W pozostałych kategoriach miasto nie wypadło już tak dobrze i nie zostało nawet uwzględnione w ogólnodostępnej części publikacji (całość jest płatna i dedykowana dużym inwestorom).

– Lublin kolejny raz potwierdza swoją wysoką pozycję wśród najbardziej atrakcyjnych miast w Polsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Rankingi dowodzą, że oferuje doskonałe warunki do życia i naturalny potencjał biznesowy wynikający z efektywności kosztowej. To dlatego nasze miasto tak chętnie wybierają nie tylko firmy z sektora IT i BPO, ale także reprezentanci przemysłu motoryzacyjnego oraz maszynowego.

FDi Magazine to prestiżowe pismo należące do grupy Financial Times. Ranking jest częścią Fdi Strategy Index, prowadzonego od 10 lat panelu porównawczego miast i regionów Europy, będącego źródłem informacji dla potencjalnych inwestorów.

Jest jednym z najrzetelniejszych narzędzi wspomagających decyzje inwestycyjne.

Z czego wynika dobry wynik Lublina?

- Efektywność kosztowa, kapitał społeczny i styl życia to rzeczywiście mocne strony miasta. Koszt ziemi w naszym województwie jest jednym z niższych w Polsce. Zarobki są w połowie trzeciej dziesiątki wśród miast na prawach powiatu, więc mamy niskie koszty pracy. Nie uplasowaliśmy się w rankingu wysoko dlatego, że tak dobrze nam się tu żyje, bardziej dlatego, że dla inwestorów jest tanio i dostępny jest dobry kapitał ludzki - twierdzi dr Jakub Czerniak, ekonomista z UMCS.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Premier: Zachęcam do inwestowania w mniejszych ośrodkach, żeby tam tworzyć miejsca pracy /x-news/

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski