Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin atrakcyjny dla przedsiębiorców. Publikacja raportu „Potencjał inwestycyjny Lublina”

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Raport „Potencjał inwestycyjny Lublina” zaprezentowano w środę. Na zdjęciu (od lewej) prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz prezes Antala Artur Skiba
Raport „Potencjał inwestycyjny Lublina” zaprezentowano w środę. Na zdjęciu (od lewej) prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz prezes Antala Artur Skiba PN
Ponad 500 przedsiębiorców wzięło udział w badaniu „Potencjału inwestycyjnego Lublina”. Wynik? Aż 7 proc. członków zarządów firm planujących rozwój rozważa lokalizację swojego biznesu w naszym mieście.

W badaniu firm Antal oraz CBRE wyróżniono główne aspekty wpływające na decyzje inwestycyjne firm. Respondentów poproszono o ocenę ich otoczenia biznesowego w Lublinie w skali 0-10, gdzie 0 oznacza najgorszą możliwą ocenę, a 10 najlepszą możliwą ocenę.

Uczestnicy szczególnie wysoko ocenili jakość życia w Lublinie. Ten aspekt został oceniony najwyżej – aż 7,9 pkt. w 10-stopniowej skali. Najlepiej wypadamy pod względem bezpieczeństwa, oferty handlowej i jakości środowiska naturalnego.

- Lublin w ciągu ostatnich latach zrobił cywilizacyjny skok w stronę miasta nowoczesnego i jednego z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w Polsce. Wysoki poziom umiędzynarodowienia uczelni wyższych, wysoki poziom bezpieczeństwa mieszkańców, dobra jakość środowiska naturalnego i bogata oferta edukacyjna to dziś niekwestionowana wizytówka Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Drugim, najwyżej klasyfikowanym czynnikiem jest potencjał edukacyjny Lublina, postrzegany jako dostępność przyszłych pracowników. Respondenci, biorący udział w badaniu Antal, ocenili wskaźnik zaplecza edukacji wyższej w Lublinie na poziomie 7,4 pkt. Obecnie w Lublinie studiuje 6,5 tys. studentów z 94 krajów świata - co sprawia, że miasto ma najwyższy wskaźnik umiędzynarodowienia w Polsce.

W całym regionie kształci się przeszło 71 tys. studentów, głównie w obszarze IT, lingwistyki oraz ekonomii. Jak wyjaśniają eksperci, dostępność pracowników jest jednym z głównych czynników wpływających na decyzje potencjalnych inwestorów.

Kolejnym czynnikiem kluczowym dla inwestorów jest dostępność powierzchni biurowej. Według badaczy, Lublin znajduje się wśród ośmiu miast z najbardziej rozwiniętą ofertą biurową w Polsce. W badaniu Antal i CBRE ten czynnik został oceniony na 7,3 pkt.

– Od 2011 roku do teraz, zasób powierzchni biurowej na lubelskim rynku podwoił się. Wzmożona aktywność deweloperów z ostatnich lat wskazuje na ich wiarę w potencjał rozwojowy miasta. Najnowsze dostarczone projekty zaliczają się do kategorii budynków klasy A, co zapewnia najwyższy standard pracy dla pracowników – mówi Joanna Mroczek z CBRE.

- Wrocław, Kraków i Gdańsk intensywnie się rozwijały przez ostatnie kilka lat. Teraz jest pora na miasta takie jak Lublin, który według naszego badania ma szansę zostać Wrocławiem wschodniej Polski - przyznaje Artur Skiba, prezes firmy Antal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski