Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin. Nagrodzili sportowców. Także tych podejrzanych o stosowanie dopingu

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
fb
Miasto Lublin podsumowało sportowy rok i wręczyło listy gratulacyjne ponad 200 zawodnikom. W tym dwóm paraolimpijczykom, u których wykryto stosowanie niedozwolonej substancji EPO.

Chodzi o kolarski tandem Hetmana Lublin: Marcina Polaka i Michała Ładosza. Na igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie wywalczyli brązowy medal w kolarstwie torowym na dystansie 4000 m. Był to pierwszy medal dla Polski na tych zawodach, ale radość trwała krótko, ponieważ dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Michał Rynkowski poinformował o zarzutach.

- Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym - przekazał.

W trakcie piątkowej uroczystości wręczania dyplomów i upominków zawodnikom, którzy w 2021 roku osiągnęli znaczące wyniki, głos zabrał Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina. - Chciałbym, żeby te nagrody były symbolem podziękowania i szczerego podziwu dla państwa pracy, zaangażowania i za reprezentowanie naszego miasta - mówił.

Mimo poważnych zarzutów wobec paraolimpijczyków, za które kolarzom grozi czteroletnia dyskwalifikacja, Wydział Sportu UM, odpowiedzialny za weryfikację zgłoszeń otrzymanych od klubów, zakwalifikował ich do corocznych nagród.

- W toku analizy ustalono, że postępowanie w sprawie naruszenia przepisów antydopingowych nie zostało zakończone. Zawodnicy nie zostali uznani za winnych naruszenia tych przepisów - mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego ratusza. - Wyniki uzyskane w Tokio są nadal aktualne, o czym świadczą informacje na stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz organizatora. W związku z tym, do czasu zakończenia postępowania stosowana jest zasada domniemania niewinności - dodaje.

Chociaż Urząd Miasta twierdzi, że uzyskany wynik jest wciąż aktualny, to według broszury informacyjnej Polak i Ładosz zostali wyróżnieni tylko za uczestnictwo w igrzyskach paraolimpijskich, a nie zdobyty medal, jak to miało miejsce przy nazwiskach innych nagrodzonych sportowców.

- Obecnie sprawa jest w toku, zawodnicy nie usłyszeli ostatecznego wyroku. Zgodnie z przepisami antydopingowymi obaj kolarze są zawieszeni, co oznacza, że nie mogą brać udziału w zawodach, ani też trenować w klubie sportowym czy z kadrą. Analiza próbek B nie została przeprowadzona. Termin zakończenia sprawy nie jest na ten moment znany - informuje Katarzyna Kopeć-Ziemczyk z Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA.

Sprawą Marcina Polaka zajmują się organy UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), a sprawa Michała Ładosza została skierowana do Panelu Dyscyplinarnego w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski