MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lublin oddał hołd Żołnierzom Wyklętym. "Było to środowisko ludzi, dla których wojna nie skończyła się". Zobacz zdjęcia

W piątek (1 marca) wojewoda lubelski Krzysztof Komorski złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin uczcił pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu.
W piątek (1 marca) wojewoda lubelski Krzysztof Komorski złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin uczcił pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Łukasz Kaczanowski
W piątek (1 marca) wojewoda lubelski Krzysztof Komorski złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim. W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lublin uczcił pamięć bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu.

Na mocy ustawy Sejmu RP, 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe.

– W pielęgnacji pamięci ważne jest, aby mówić nie tylko do tych, wśród których będziemy tę pamięć ugruntowywać, do tych, którzy dokładnie wiedzą, kim byli żołnierze wyklęci, ale powinniśmy mówić do jak najmłodszego pokolenia – mówił podczas dzisiejszych uroczystości Krzysztof Komorski.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa aż do powstania Solidarności. Żołnierze drugiej konspiracji przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego i byli dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

– Żołnierze wyklęci to była najliczniejsza grupa sprzeciwu. Było to środowisko ludzi, dla których wojna nie skończyła się – podkreślił wojewoda. Zaznaczył też ich rolę w walce o niepodległą Polskę: – Oni walczyli z wrogiem, który chciał zniewolić Naród Polski.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 roku na terenie więzienia mokotowskiego komuniści zamordowali Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, który kierował obszarem południowym Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” i jego towarzyszy. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

– To są bohaterowie, niezwykli ludzie, którzy robili niezwykłe rzeczy w niebezpiecznych okolicznościach. Warto ich wspominać i upamiętniać – zaznaczył Komorski.

Lublin będzie maszerował w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

To nie koniec uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych w Lublinie. Dzisiaj o godzinie. 18:00 ulicami przejdzie XIII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Weźmie w nim udział ok. tysiąca osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski