18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Przegląd hejnałów za nami (WIDEO, ZDJĘCIA)

Monika Fajge
Trębacze z 28 miast Polski zjechali w poniedziałek do Lublina na 18 już Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. To jedyna taka impreza w naszym kraju. Obok stałych bywalców przeglądu, w oknie lubelskiego Trybunału Koronnego zadebiutowali m.in. trębacze z Sanoka, Nowego Targu, Kętrzyna, Tomaszowa Lubelskiego, Ełku i Olsztyna.

- Od dwóch lat, codziennie w samo południe gram olsztyński hejnał z wieży naszego ratusza - opowiada 24-letni, niewidomy Daniel Rupiński, absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia. - To, że nie widzę absolutnie nie przeszkadza w graniu. Problemem jest jedynie poruszanie się, bo muszę codziennie punktualnie dostać się na wieżę, ale pomagają mi wolontariusze - tłumaczy. I dodaje, że
choć każdego dnia odgrywa ten sam utwór, o nudzie i rutynie nie ma mowy.

Podobnie uważa Tadeusz Ciuła, który jest trębaczem od 1990 roku. - Co niedzielę gram hejnał dla mieszkańców Opola i przed każdym występem mam małą tremę. Dobry występ zależy od wielu czynników, m.in. od pogody. Silny wiatr nie jest naszym sprzymierzeńcem - przyznaje. Pan Tadeusz zaczął muzykować już jako dziecko. - To moje hobby, talent odziedziczyłem po ojcu. Lubię występować. Odgrywanie hejnału miasta to duże wyróżnienie i satysfakcja - twierdzi.

Lublin: Przegląd hejnałów miejskich 2010 ZOBACZ I POSŁUCHAJ

Hejnał Nowego Targu odegrała zaledwie 21-letnia Iwona Prokop, jedyna przedstawicielka płci pięknej na tegorocznym przeglądzie. - To utwór trochę na góralską nutę. Na razie w naszym mieście jest puszczany z magnetofonu o godz. 9, 13 i 15, ale niedługo ma być wykonywany na żywo - wyjaśnia. Czy odgrywanie hejnału to trudne zadanie. - Dla mnie, nie specjalnie, bo gram w orkiestrze dętej. Tak, jak do każdego występu, do odegrania hejnału trzeba się przygotować - mówi.

Impreza organizowana jest od 1994 roku przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie. - Hejnały przez lata były niedoceniane, ale to podejście wreszcie się zmienia, o czym świadczy fakt, że wiele miast odkurzyło swoje dawne nuty, a niektóre nawet zamawiają u muzyków nowe utwory. Takim przykładem jest np. Mełgiew, która własny sygnał muzyczny ma dopiero od 11 lat - uważa Władysław Stefan Grzyb, klikon miejski i organizator przeglądu.

Występom trębaczy towarzyszyła orkiestra dęta z z Gminnego Ośrodka Kultury w Staroźrebach koło Płocka.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski