Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Turysta zaskoczony wyglądem tarczy na pomniku Unii Lubelskiej

Ewa Pajuro
Postać z lewej symbolizuje Polskę. Obok niej jest tarcza z orłem bez korony
Postać z lewej symbolizuje Polskę. Obok niej jest tarcza z orłem bez korony Jacek Babicz
Jeden z turystów odwiedzających Lublin zwrócił uwagę na ciekawy szczegół dotyczący płaskorzeźby umieszczonej na pomniku Unii Lubelskiej. Okazuje się, że orzeł na tarczy postaci symbolizującej Polskę - mimo że jagielloński - nie ma korony. - To rzeczywiście błąd, ale jednocześnie świadectwo pewnej epoki - tłumaczą historycy i znawcy dziejów miasta.

- Sama byłam zaskoczona pytaniem tego pana, bo do tej pory nie zwróciłam uwagi na ten detal - przyznaje Marta Denys, przewodniczka, która była świadkiem sytuacji. - Zaczęłam się zastanawiać, czy to zamierzony efekt, czy też może brak korony to wynik kiepsko wykonanej renowacji - mówi.

Inni przewodnicy, których pytaliśmy o tę sprawę, podobnie nie kryli zaskoczenia. - Ja również nie zwróciłam na to uwagi - usłyszeliśmy od Marii Wiśnioch, szefowej Zarządu Koła Przewodników PTTK. - Zaskakujące pytanie - skomentował Konstanty Frączek, przewodnik miejski.

O modyfikacjach przy jednym z symboli Lublina nie może być jednak mowy. - Obelisk stanął w 1826 roku i w niezmienionej formie przetrwał do dzisiaj - tłumaczy Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Brak korony ma związek z czasami, w jakich powstał pomnik. - Orzeł jagielloński, a z takim mamy tutaj do czynienia, oczywiście miał koronę. Płaskorzeźba powstała jednak w czasach, gdy nie można było podkreślać symboli suwerenności państwa polskiego - wyjaśnił prof. Tomasz Panfil, historyk z KUL, specjalista od heraldyki.

Zdaniem naukowca, nie warto jednak poprawiać takich błędów. - One są świadectwem epoki. Pokazują nam, jak ludzie w tamtych czasach świętowali rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej i na ile mogli sobie pozwolić w przypominaniu dawnych dziejów kraju - wyjaśnia prof. Panfil.

Pierwszy obelisk upamiętniający unię polsko-litewską stanął już w roku jej zawarcia, czyli w 1569. Następnie na początku XIX w. został zniszczony przez zaborców rosyjskich. O ustawienie nowego zabiegał ksiądz Stanisław Staszic. W 1823 r. otrzymał na to specjalną zgodę cara Aleksandra I. Płaskorzeźbę przedstawiającą Polskę i Litwę zaprojektował artysta Paweł Maliński. Uroczyste odsłonięcie obelisku nastąpiło w 1826 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski