18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej (ZDJĘCIA)

DUN
Lublin uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej
Lublin uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej Małgorzata Genca
Na pl. Litewskim odczytano nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Wśród nich - lubelskiego posła PSL Edwarda Wojtasa. Była salwa honorowa, na zakończenie odegranie melodii "Śpij Kolego w ciemnym grobie". Lublin uczcił pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

- 10 kwietnia to data w polskiej historii szczególna. To dzień symbol, symbol dni, w których za sprawą naszego okrutnego sąsiada w roku 1940 przestawały bić tysiące polskich serc w miejscach straceń. To także dzień, w którym 70 lat później miliony polskich serc zamarły na wieść o tragedii, która nie miała prawa się zdarzyć, a jednak się zdarzyła. Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania - mówiła Teresa Misiuk, rzeczniczka Społecznego Komitetu Obchodów 2. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. - Mamy prawo, do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju, bez wyjaśnienia do końca okoliczności jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii ostatnich lat - dodała Misiuk.

Po tych słowach Bartosz Sareło i Kamila Tomaszewska, członkowie lubelskiej młodzieżowej Rady Miasta odczytali nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Alina Wojtas, wdowa po pośle Edwardzie Wojtasie wraz z córkami, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, marszałek Krzysztof Hetman, wojewoda Jolanta Szołno - Koguc, parlamentarzyści, radni miasta Lublin i województwa lubelskiego.

Na pl. Litewskim zgromadziło się też kilkuset mieszkańców Lublina. - Trochę drażni mnie upolitycznianie tej katastrofy. Ale mimo wszystko uważam, że powinniśmy w takiej formie, wspólnie, wspominać osoby, które zginęły 10 kwietnia, oddawać im hołd, bo to były osoby publiczne, ważne dla naszego kraju. Dlatego dziś tu jestem - podkreślał lublinianin Bogusław Jerzy.

O godz. 18 rozpoczęła się msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej 7 w Lublinie. Prowadzący ją bp Mieczysław Cisło wzywał do czczenia pamięci ofiar ale też do zgody. - Spod Smoleńska wznosi się dziś wołanie ofiar o pojednanie: "Niech was zjednoczy nasza ofiara". Dziś, w chaosie idei i interesów szuka się winnych, pojawia się polityczny jeżyk wrogości. Trwonimy społeczną energię, nie potrafiąc działać razem. A nie powinniśmy marnować tej energii na spory. Naszym zadaniem jest aby ta tragedia narodowa zjednoczyła nas wokół dobra wspólnego, któremu na imię Polska - mówił bp Cisło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski