Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małżeństwa kończące się rozwodem w Polsce trwają średnio 15.7 lat. To dużo czy mało?

OPRAC.: Anna Chlebus
zdjęcie poglądowe
Polska to piąty kraj w Europie pod względem najdłuższego trwania małżeństw, które kończą się rozwodem - tutaj ludzie rozchodzą się po prawie 16 latach wspólnego życia. Biorąc pod uwagę statystykę, w czasie 1 roku po ślubie rozpada się w... 0% przypadków!

Na zaszczytnym podium, stanęły wyprzedzając Polskę Włochy (18.7 lat), Portugalia (17.5 lat) i Bułgaria (16.3 lat). Według danych zebranych przez SugarDates, których wyniki opublikowano w sierpniu br., średni czas trwania małżeństw kończących się rozwodem w Polsce wynosi 15.7 lat. To pod tym względem piąty kraj w Europie! Obliczenia te zostały wykonane na podstawie danych o rozwodach według średniej długości czasu trwania małżeństw, jakie zawiera EUROSTAT.

- Dwunasty rok małżeństwa odnotowuje największą liczbę separacji i rozwodów w Polsce, stanowiąc 4.6% wszystkich małżeństw, które kończą się rozwodem. W Polsce statystycznie 0% małżeństw rozpada się w ciągu pierwszego roku - czytamy.

Okazuje się, że 32.2% małżeństw, które się rozpadają, robi to w ciągu pierwszych dziewięciu lat małżeństwa, 36.1% w ciągu kolejnych dziesięciu lat (od 10 do 19 lat), następne 20.5% rozwodzi się między 20 a 29 rokiem małżeństwa, a pozostałe 11.2% robi to po 30 latach związku.

Jak długo trwają małżeństwa w Europie?

W Portugalii, która zajmuje drugie miejsce w tej klasyfikacji, statystyczne małżeństwo trwa 17.5 roku. Następnie znajduje się Bułgaria (16.3 roku) oraz Hiszpania (16.1 roku). Tylko Polska, zajmująca piąte miejsce z 15.7 roku i Szwajcaria zajmująca ósme miejsce ze średnią 15.5 roku odbiegają od normy. Pozostałe kraje w Europie Południowej, które znajdują się w pierwszej dziesiątce, to Grecja (15.6 lat), Słowenia (15.6 lat), Chorwacja (15.4 lat) i Słowacja (15.3 lat).

Według szacunków SugarDaters, 42.3% małżeństw, które kończą się rozwodem w Europie, trwa między 0 a 9 lat. Jest to zatem przedział o najwyższej stopie rozwodów.

W Azerbejdżanie, Gruzji i Macedonii Północnej odpowiednio 57.6%, 54.2% i 51.6% małżeństw, które kończą się rozwodem, to te, które rozpadają się w ciągu pierwszych dziewięciu lat. Są to najwyższe wskaźniki dla wszystkich dekad we wszystkich badanych krajach.

Jak długo trwa droga do rozwodu, rok po roku?

Aż 5.4% rozwodów ma miejsce w czwartym roku małżeństwa, co jest najwyższym wskaźnikiem spośród wszystkich badanych lat (z wyłączeniem okresu „30 lat i więcej”, ponieważ obejmuje on wiele lat).

Jednak jak można się było spodziewać, okresem z najmniejszą ilością rozwodów jest „mniej niż rok”, gdzie tylko 0.7% nieszczęśliwych małżeństw kończy się rozstaniem.

Wśród badanych krajów te, które mają najwyższy odsetek rozwodów w pierwszym roku, to Gruzja (4.9%), Serbia (1.8%), Macedonia Północna (1.7%) i Azerbejdżan (1.7%). Oznacza to, że na przykład 1.8% rozwodów w Serbii ma miejsce w pierwszym roku małżeństwa. Szczególnie godne uwagi są dane Gruzji, gdzie 4.9% rozwodów ma miejsce w pierwszym roku.

- Choć wiele rozwodów ma miejsce w ciągu pierwszych dziewięciu lat małżeństwa, to średni czas trwania w niektórych krajach wynosi niemal 19 lat. Osoba, która wyszła za mąż w wieku 20 lat, zdecyduje się na rozwód w wieku 39 lat, mając nadal wiele lat na odbudowanie swojego życia i bycie szczęśliwą przez długi czas, zarówno jako singielka, jak i z inną osobą - tłumaczy Alexandra Olariu, dyrektorka marketingu SugarDaters. - Dzięki tym danym wyraźnie widać, że bardziej tradycyjne kraje, takie jak Włochy, Portugalia, Bułgaria, Polska czy Hiszpania, odnotowują dłuższy czas trwania małżeństw. Prawdopodobnie te średnie spadną w ciągu najbliższych dziesięciu lat, wraz z przemianami mentalności, które zachodzą u młodszych osób.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski