Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa razem z Kurierem: Plan Cholewińskiego z 1912 r.

Witold Michalak
Lubelski dworzec kolejowy na dawnej pocztówce
Lubelski dworzec kolejowy na dawnej pocztówce
Był rok 1912, kiedy drukarnię opuścił plan Lublina stworzony przez Witolda Cholewińskiego, późniejszego znanego księgarza i wydawcę oraz autora przewodników. Mapa, jaką prezentujemy dzisiaj, odbiega charakterem od poprzednich wydawnictw prezentowanych w naszej serii.

To, co odróżnia dzieło Cholewińskiego od innych wizerunków Lublina, to przede wszystkim jego komercyjny charakter. Na dole widzimy reklamy lubelskiego oddziału Towarzystwa Akcyjnego Ł. Borkowskiego oraz Biura Technicznego inż. Cz. Rakowskiego, ogłoszenia widniały także na drugiej stronie planu.

Wydawnictwo jest opisane po polsku i rosyjsku. To kapital-ny dokument potwierdzający zmiany, jakie zaszły w Lublinie w ciągu kilkudziesięciu lat. Sam plan jest dość schematyczny i nie zawsze precyzyjny, doskonale pokazuje jednak rozwój gospodarczy miasta. Widzimy na nim fabryki, magazyny, młyn, cegielnie. Należy zaznaczyć, że tuż przed wybuchem I wojny światowej nad Bystrzycą działało ponad 130 zakładów przemysłowych, które dawały pracę około 7 tysiącom robotników.

Razem z piątkowym Kurierem ukaże się kolejne wydawnictwo z naszej serii prezentujące dawne widoki i mapy Lublina. Tym razem do rąk naszych Czytelników oddamy Plan Cholewińskiego z 1912 r.

Lublin z początku XX wieku poszerzał swoje granice i zaczął się rozrastać po drugiej stronie Bystrzycy. Na planie widzimy nowe ulice Chopina, Sądową. Co ciekawe, na mapie znalazła się ulica, którą wybudowano dopiero w okresie międzywojennym. Chodzi o tzw. Nowe Drogi, czyli dzisiejszą al. Piłsudskiego. Warto dodać, że pomysł jej ułożenia narodził się już pod koniec XIX wieku. Miała połączyć drogę warszawską z dworcem kolejowym. Większość istotnych dla Lublina budowli i miejsc została ponumerowana i opisana poniżej mapy. Litografię mapy wykonał i wydał Adam Jarzyński. Mapa jest w skali 1:10800.

* Zbieraj dawne widoki Lublina i poznaj historię miasta

Wydawanie serii widoków i map Lublina jest możliwe dzięki współpracy i pomocy Archiwum Państwowego w Lublinie, SKOK Chmielewskiego, Urzędu Miasta Lublin, klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie i Muzeum Lubelskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski