Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014: Dziś język polski rozszerzony i fizyka [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

IL
Matura 2014.
Matura 2014. Anna Kurkiewicz
W czwartek maturzyści zmierzyli się z językiem polskim na poziomie rozszerzonym oraz fizyką i astronomią. Arkusze i odpowiedzi znajdą Państwo na naszej stronie.

Lubelscy maturzyści rozwiązywali testy z języka polskiego na poziomie rozszerzonym oraz z fizyki i astronomii. W sumie do egzaminów przystąpiło 1115 osób. Abiturienci mieli trzy godziny na zadania z języka polskiego oraz cztery i pół godziny na zmierzenie się z fizyką na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

- Raczej nie obawiam się o swój wynik. Bardzo długo przygotowywałam się do matury z fizyki, rozwiązywałam zadania, brałam korepetycje. Myślę, że moja praca nie pójdzie na marne – ocenia Monika, uczennica z V LO.

W piątek natomiast absolwenci liceów zmierzą się z matematyką (1226 osób) oraz wiedzą o społeczeństwie (804 osoby).

EGZAMIN MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO POZIOM ROZSZERZONY - kliknij i pobierz arkusz

Odpowiedzi, język polski, poziom rozszerzony
Temat 1. Literackie obrazy miłości i sposoby ich kreowania we fragmentach Don Kichota z La Manchy Miguela de Cervantesa Saavedry oraz Romea i Julii Williama Szekspira.

Zdaniem eksperta:
Wypracowanie warto zacząć od tego, że miłość jest jednym z najczęściej podejmowanych tematów w literaturze. Wskazać na jej symbolikę, że bywa szczęśliwa, tragiczna, platoniczna, patriotyczna itd.
Zdefiniowanie miłości pomoże wskazać, o jakim typie uczucia mówią oba utwory.

Rozwinięcie tematu można podzielić na dwie części.
W pierwszej opisujemy miłość z „Don Kichota" jak uczucie tragiczne, przynoszące cierpienie i troski. Zniewalające człowieka i prowadzące nawet do szaleństwa. Miłość platoniczna, nieodwzajemniona, nieszczęśliwa. Jest siłą nadprzyrodzoną, której człowiek nie potrafi się przeciwstawić. Rządzi nim, doprowadzając do zazdrości. W swoim demonicznym wymiarze jest tak silna, że nawet śmierć nie daje pewności, uwolnienia się od niej. Warto dodać, że miłość i śmierć idą tutaj w parze, bowiem nieszczęśliwa miłość zabija duszę człowieka. Symboliką miłości w „Don Kichocie” są kruki, sowy, sępy. To dodatkowo buduje aurę grozy miłości. Użyte w tym fragmencie środki stylistyczne, takie jak porównania i hiperbole i ciemne barwy podkreślają negatywny obraz miłości.

"Romeo i Julia" to z kolei miłość szczęśliwa, odwzajemniona. I choć w szekspirowskim dramacie ukazana jest jako uczucie nadprzyrodzone, to nie ma mocy niszczycielskiej. Uskrzydla zakochanych, dodaje siły do walki o swoje uczucie. Jest uczuciem czystym, pięknym, daje szczęście i poczucie bezpieczeństwa. W tym fragmencie miłość pokazana jest na tle nieba, gwiazd czyli symboli kojarzących się z zakochanymi. Julia jest aniołem dla Romea.

Więcej odpowiedzi znajdziesz na: gloswielkopolski.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski