MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z matematyki. Wymagania, wzory, pewniaki. To trzeba wiedzieć, aby zdać

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Nauka do matury to przede wszystkim dobry plan. Jak zorganizować czas na przygotowania do matury z matematyki? O czym trzeba pamiętać?
Nauka do matury to przede wszystkim dobry plan. Jak zorganizować czas na przygotowania do matury z matematyki? O czym trzeba pamiętać? 123rf.com
Matura 2023 z matematyki będzie odbywać się w nowej formule. Egzamin na poziomie podstawowym jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów czwartych klas liceów. Pisemna matura z matematyki 2023 odbędzie się w poniedziałek 8 maja. Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią przygotowania do egzaminu maturalnego. Przypominamy także wymagania i pewniaki maturalne.

Spis treści

Matura z matematyki 2023. Jak wygląda egzamin pisemny?

Matura z matematyki to zestaw zadań, za które łącznie można uzyskać 46 punktów. W arkuszu znajdziesz zadania zamknięte łącznie za 29 punktów oraz zadania otwarte, za które można zdobyć 17 punktów. Tych drugich może być minimalnie 7, a maksymalnie 13.

Zadania są skonstruowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Są nieznacznie zmienione w stosunku to ubiegłorocznych. Na maturze podstawowej z matematyki w Formule 2023 nie trzeba będzie np. zmagać się z zadaniem na dowód geometryczny, a wzory skróconego mnożenia na podstawie zostają ograniczone do kwadratów (wzory do potęg trzecich będą na maturze rozszerzonej).

Tego należy się nauczyć do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym

Według informacji opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do matury musisz opanować zagadnienia z działów:

 • Liczby rzeczywiste
 • Wyrażenia Algebraiczne
 • Równania i nierówności
 • Układy równań
 • Funkcje
 • Ciągi
 • Trygonometria
 • Planimetria
 • Geometria analityczna na płaszczyźnie kartezjańskiej
 • Stereometria
 • Kombinatoryka
 • Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
 • Optymalizacja i rachunek różniczkowy

Arkusze egzaminacyjne są opracowywane na podstawie wymagań, co nie oznacza, że na maturze znajdą się zadania z każdego obszaru. Obserwacje z poprzednich lat pokazują, że są takie zadania, które niemal zawsze pojawiają się w arkuszach. To tzw. pewniaki maturalne. Również w arkuszach pokazowych oraz testach diagnostycznych, które odbyły się we wrześniu 2022, nie zabrakło matematycznych pewniaków, czyli logarytmów, wzorów skróconego mnożenia i funkcji.

Chcąc się upewnić, że zdamy egzamin nawet na minimalnym poziomie 30 procent, warto opanować te typy zadań do perfekcji. A następnie zająć się kolejnymi obszarami.

Szczegółowe zagadnienia dotyczące matury podstawowej znajdziesz w Aneksie CKE oraz w galerii poniżej:

Jak zaplanować naukę i powtórki do matury z matematyki?

Do matury z matematyki 2023 na poziomie podstawowym zostało nie wiele ponad pół roku. Dobrym pomysłem będzie spojrzenie w kalendarz i rozplanowanie materiału na poszczególne okresy. Planując naukę do matury, pamiętaj, aby:

 • uwzględnić przygotowania do pozostałych egzaminów, inne sprawy szkolne, rodzinne i czas wolny,
 • być konsekwentnym i regularnym. Bezskuteczne może się okazać zrozumienie i nauczenie trudniejszych zagadnień matematycznych z tzw. doskoku, bez utrwalania ich przez rozwiązywanie zadań. Dlatego upewnij się, że masz zarezerwowane stale, cykliczne godziny w tygodniu, które poświęcasz na maturę z matematyki.
 • zrobić selekcję wymagań i oddzielić to, co już wiesz, a co jest czarną magią. 13 tematów szczegółowych wymagań wygląda na dużo. Jedne są jednak skromniejsze od drugich lub dużo prostsze. Określ, które obszary opanujesz szybko, a na które prawdopodobnie potrzebujesz więcej czasu, a być może wsparcia w formie korepetycji.
 • zaplanować osobny czas w swoim planerze lub kalendarzu na przypominanie sobie i wyjaśnianie kolejnych tematów, na rozwiązywanie zbiorów zadań, rozwiązywanie arkuszy (pokazowych i z testów diagnostycznych) i ugruntowywanie wiedzy przez powtórki z różnych źródeł,
 • zastanowić się i wynotować źródła, z jakich będziesz korzystać np. Pistacja.tv, zbiory zadań CKE, kanały na YouTube.

Czy można nauczyć się do matury z matematyki w miesiąc?

Uczciwie będzie powiedzieć sobie, że poznanie materiału od podstaw i nauczenie się do matury na 100 proc., w ciągu miesiąca może być zadaniem niemożliwym do wykonania. Na pewno można jednak opanować w tym czasie kilka tematów, które stanowią naszą piętę achillesową. Przede wszystkim warto w tym czasie usystematyzować wiedzę i ćwiczyć swoje mocne strony na różnych zadaniach, w tym pewniakach maturalnych.

Miesiąc to sporo czasu na rzetelne powtórki i przygotowanie się do egzaminu tak, aby mieć szanse na wyższy wynik. Oto jak możesz rozplanować naukę na cztery tygodnie:

 • Tydzień pierwszy
  Wydrukuj szczegółowe wymagania na maturę z matematyki i wykreśl te tematy, których jesteś pewien. Zaznacz zagadnienia, które wymagają utrwalenia i te, których kompletnie nie rozumiesz, najbardziej się obawiasz. Następnie wykonaj przynajmniej po jednym zadaniu z każdego punktu i potwierdź swoją autodiagnozę. Umów się na korepetycje lub znajdź inne narzędzia, aby zrozumieć i nauczyć się 1-2 najtrudniejszych tematów. Skup się na tych zagadnieniach i wykonuj codziennie zadania z nimi związane, naucz się kolejności wykonywania tych zadań, wypunktuj, o czym nie możesz zapomnieć.
 • Tydzień drugi
  Rozwiąż przykładowy arkusz maturalny i sprawdź, jak ci poszło. Poświęć dzień lub dwa na utrwalenie swoich mocnych stron. Wykonaj kilka działań, obejrzyj film na YouTube, przejrzyj przydatne wzory. Resztę tygodnia poświęć na tematy najtrudniejsze.
 • Tydzień trzeci
  Rozwiąż po raz kolejny przykładowy arkusz maturalny. Oswojenie się z formą egzaminu sprawi, że podczas matury nic cię nie zaskoczy i nie rozproszy. Powtórz najważniejsze zagadnienia teoretyczne, jak np. kolejność wykonywania działań, wzory skróconego mnożenia, wzory z geometrii płaskiej np. na przekątną trójkątną Na maturze co prawda można korzystać z tablic matematycznych. Dobrze pracować więc z nimi w domu podczas powtórek, aby na egzaminie szybko odszukać potrzebne wzory. Nie wszystkie jednak przydatne wzory znajdują się w tablicach. To dobry moment, aby je wypisać i powtórzyć.
 • Tydzień czwarty
  W ostatnich dniach przed egzaminem maturalnym z matematyki dobrze jest rozwiązać arkusz testowy, i odpowiedzieć sobie na pytania: czego trzeba użyć, aby rozwiązać dane zadanie? Jakie informacje mamy podane? Od czego zacząć? Co zrobić, aby dostać maksymalną ilość punktów za to zadanie? Analiza poszczególnych zadań zminimalizuje ryzyko, że w pośpiechu pominiesz ważne składowe polecenia, zapomnisz o odpowiedzi.

Z czego uczyć się do matury z matematyki? Metody, narzędzia, aplikacje

Matematyka to przedmiot, którego nie sposób nauczyć się bez praktyki. Dlatego nie ma innej metody, jak regularne wykonywanie zadań. To podstawa zrozumienia królowej nauk.

Warto zacząć od teorii. Powtórzyć wybrany temat z podręcznikiem, nauczycielem, korepetytorem lub z pomocą edukatorów online, wyjaśniających w sieci matematyczne zawiłości (np. Pistacja.tv, A po co mi ta MATMA lub eTrapez).

Dobrej jakości kanałów wyjaśniających maturalne zagadnienia z matematyki jest sporo. Najlepiej jest uczyć się na przykładach, a potem utrwalać poznany temat wykonując zadania ze zbiorów zadań. CKE udostępniła zbiór zadań z opracowaniem (tj. wyjaśnieniem rozwiązań, odpowiedziami, zasadami oceniania), który dedykowany jest właśnie maturzystom 2023.

Co warto mieć pod ręką, wykonując zadania z matematyki?

Korzystaj z tych pomocy, które będą udostępnione również podczas egzaminu a maju. A więc: tablic matematycznych, linijki i prostego kalkulatora.

Łapiesz się na tym, że ciągle popełniasz ten sam błąd lub nie możesz pójść z zadaniem dalej? Nie zniechęcaj się. Zatrzymaj się i poszukaj rozwiązania w sieci lub odnotuj problem, aby poruszyć go podczas konsultacji z nauczycielem.

Czy matura z matematyki jest trudna?

Matura z matematyki to egzamin określany przez uczniów, jako najtrudniejszy. Z matematyki jest też najwięcej egzaminów poprawkowych. Jak pokazały wrześniowe testy diagnostyczne, jest to jednak egzamin do przejścia!

Matura była na standardowym poziomie. Nowa forma zadań mogła stanowić wyzwanie w tym sensie, że uczeń musiał uważać, by czegoś nie pominąć – opiniuje maturę próbną z września matematyk Paweł Werwiński

Matura poprawkowa 2023: matematyka. Najważniejsze informacje

zdajesz poprawkę z matematyki? najważniejsze informacje w pigułce oraz arkusz CKE z egzaminu znajdziesz 22 sierpnia 2023 tutaj >> matura poprawkowa z matematyki

Matura poprawkowa 2023

Kiedy są egzaminy? Kto może do nich przystąpić? Kiedy ogłoszenie wyników matury poprawkowej? Jak sprawdzić wyniki sierpniowej matury? Oto najważniejsze informacje o poprawkowym egzaminie dojrzałości.

Jak sprawdzić wyniki matury poprawkowej?

Wyniki matury poprawkowej sprawdzamy dokładnie tak samo, jak wyniki matury w terminie głównym. Oto krótka instrukcja krok po kroku:

 1. Wchodzimy do systemu ZIU;
 2. W polach „login” i „hasło” wpisujemy dane przekazane nam przez dyrektora szkoły lub przedstawiciela placówki.
 3. Jeśli zapomnieliśmy hasła, możemy skorzystać z opcji „nie pamiętam hasła”. Wówczas na podany adres e-mail zostanie wysłane nowe hasło.
 4. Po zalogowaniu należy wybrać egzamin i kliknąć pole z jego nazwą, np. egzamin maturalny.
 5. Pokażą się procentowe wyniki egzaminu. Chcąc sprawdzić poprawne i niepoprawne odpowiedzi, należy wybrać konkretny egzamin.

Kto może przystąpić do matury poprawkowej 2023?

Do matury poprawkowej mogą przystąpić osoby, które nie zdały jednego przedmiotu obowiązkowego na egzaminie dojrzałości. Trzeba też spełnić następujące warunki:

 • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
 • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
 • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Kiedy są wyniki matury poprawkowej 2023?

Wyniki matury poprawkowej pojawią się na indywidualnych kontach uczniów (na platformie ZIU) 8 września 2023 roku.

Ile punktów trzeba mieć, żeby zdać maturę poprawkową?

Matura jest zdana, gdy uczeń otrzyma co najmniej 30 proc., a więc:

 • w przypadku języka polskiego 18 punktów na maturze w formule 2023 i 21 punktów na maturze w formule 2015;
 • z matematyki 14 punktów (niezależnie od formuły);
 • z języka angielskiego 18 punktów w przypadku formuły 2023 i 15 punktów na maturze w formule 2015.

Kiedy jest matura poprawkowa 2023?

Matura poprawkowa odbędzie się w następujących terminach:

 • 21 sierpnia – matura ustna (godzinę ustala szkoła);
 • 22 sierpnia, godz. 9.00 – matura pisemna z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego (lub innego języka obcego nowożytnego).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura z matematyki. Wymagania, wzory, pewniaki. To trzeba wiedzieć, aby zdać - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski