ME juniorów: Jan Hołub (Avia Świdnik) zajął piąte miejsce w finale na 100 m stylem dowolnym

Jan Hołub wywalczył w piątek piątą lokatę w finałowym wyścigu na dystansie 100 m stylem dowolnym podczas pływackich mistrzostw Europy juniorów, które w dniach 10-14 lipca są rozgrywane na 50-metrowym basenie Termy Maltańskie w Poznaniu.

Świdniczanin osiągnął rezultat 50,30, a do brązowego medalu zabrakło mu zaledwie 0,08 sekund. Mistrzem Europy w tej konkurencji został Rosjanin Evgeny Sedov (49,23), wyprzedzając Holendra Kyle’a Stolka (49,94) oraz Polaka Sebastiana Szczepańskiego, reprezentującego na co dzień barwy Kornera Zielona Góra (50,22).

17-letni Hołub znakomicie rozpoczął finałowy wyścig, zajmując po pierwszej “pięćdziesiątce” drugą lokatę (23,72). Przed pływakiem Avii plasował się tylko Sedov (23,51). Niestety, ale Janek nie wytrzymał bardzo mocnego tempa na drugiej części dystansu i został wyprzedzony przez trzech rywali.

Pływak ze Świdnika płynął dzisiaj także na pierwszej zmianie sztafety 4x200 m stylem dowolnym, a Polacy zajęli w finale dziewiąte miejsce. Triumfowali Brytyjczycy, przed Hiszpanami i Niemcami.

Jan Hołub ma jeszcze szanse na medal, bowiem wystartuje w niedzielę w na dystansie 50 m kraulem, legitymując się trzecim wynikiem w Europie w tym roku. Do rywalizacji w tej konkurencji zostało zgłoszonych 60 pływaków.

W sobotę w wyścigu na 200 m stylem zmiennym wystąpi ponadto Jowita Sieńczyk (Żak Biała Podlaska), natomiast w niedzielę bialczanka popłynie na dystansie 50 m stylem motylkowym.