Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: Lublinianie Kochają folklor (ZDJĘCIA, WIDEO)

Andrzej Z. Kowalczyk
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne Krzysztof Kuzko
Lublinianie kochają folklor – taki wniosek nasuwa się nieodparcie po niedzielnym koncercie inauguracyjnym XXX Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych im. Ignacego Wachowiaka. Widownia muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim była wypełniona z dużym nadkompletem na długo przed rozpoczęciem występów, a wszyscy wykonawcy byli przyjmowani nadzwyczaj gorąco.

Wieczorny koncert przed Trybunałem Koronnym na Starym Mieście:

Ale takie przyjęcie nie jest niczym dziwnym. Niepisana reguła układania programów tych koncertów jest właściwie niezmienna. Każdy z zespołów wybiera do nich ze swego repertuaru pozycje szczególnie efektowne, aby zachęcić widzów do wybrania się na ich obszerniejsze prezentacje w kolejnych dniach festiwalu. Oczywiście pewnych rzeczy można być pewnym właściwie „w ciemno”. Wiadomo – bo pokazało to wiele wcześniejszych edycji Spotkań – że na aplauz zawsze mogą liczyć zespoły z Ukrainy, bo brawurowym, wręcz akrobatycznym hopakom rzeczywiście trudno się oprzeć. Na podstawie temperatury oklasków mam wrażenie, że występujący w tym roku zespół „Vesnyanka” z Kijowa będzie jednym z głównych faworytów lubelskiej publiczności. Choć z równie gorącym przyjęciem spotkały się występy „Estampas de Mexico” oraz serbskiego zespołu „Sveti Sava”. Podzielam to uznanie, ale osobiście z największym zainteresowaniem czekam na dłuższy występ zespołu „Eraiki Dantza Taldea” z Kraju Basków w Hiszpanii.

Od kiedy bowiem poznałem – w roku 2011 – folklor tego regionu, stałem się jego wielkim fanem. A zaprezentowana w niedzielę krótka próbka umiejętności młodych tancerzy z Półwyspu Iberyjskiego jeszcze bardziej zaostrzyła mi apetyt. Choć oczywiście z uwagą będę obserwować występy także innych zespołów.

Ten inauguracyjny koncert był także kontynuacją rozpoczętej w sobotę wędrówki przez różne regiony Polski. Gospodarz Spotkań – Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej – zaprezentował jeden ze swoich popisowych „numerów”, czyli suitę lubelską. I to w wydaniu podwójnym, bowiem tancerze z I Reprezentacji wymieniali się na scenie ze swymi młodszymi kolegami z grupy Lubliniacy I, dla których występy, a nawet rywalizacja z dorosłymi to nie pierwszyzna, czego dowiedli niedawno na festiwalu w Belgradzie, gdzie zdobyli drugą nagrodę. Tancerze z Uniwersytetu Medycznego pokazali energetyczne tańce sądeckie, Zespół Tańca Ludowego – rzadko u nas prezentowane tańce przeworskie, a „Jawor” – nadzwyczaj efektowne tańce górali spiskich. Zaś polonijna „Syrena” z Francji wystąpiła w suicie łowickiej. A jak wynika z zapowiedzi organizatorów festiwalu, w kolejnych swoich występach lubelskie zespoły nie będą się powtarzać, lecz wystąpią z zupełnie innym repertuarem.

PROGRAM Poniedziałek – 13 lipca
Godz. 13.00 – USD: Rumunia
Godz. 16.00 – Nałęczów: Ukraina, ZPiT „Lublin”
Godz. 17.00 – Włodawa: Egipt, Niemcy
Godz. 18.00 – muszla w Ogrodzie Saskim: Francja, Meksyk, Słowacja, Serbia, Zespół Pieśni i Tańca UM
Godz. 20.30 – Stare Miasto: koncert kapel – Ukraina, Meksyk, ZTL UMCS


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski