Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Sprawiedliwości: Ciąg dalszy sądowych rewolucji

Marcin Koziestański
Sąd Rejonowy w Lublinie. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, po wprowadzeniu zmian w lipcu 2015 r., do sądów w całym kraju trafiło o jedną trzecią spraw mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej
Sąd Rejonowy w Lublinie. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, po wprowadzeniu zmian w lipcu 2015 r., do sądów w całym kraju trafiło o jedną trzecią spraw mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej Anna Kurkiewicz
Nowe przepisy weszły w życie kilka miesięcy temu i znów ulegną zmianie. Sprawy będą się toczyć w trzech formułach: działających przed 1 lipca, od lipca do kwietnia i wchodzących teraz w życie

Od kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje system kontradyktoryjny obowiązujący od połowy zeszłego roku w postępowaniu karnym. - Sprawił on, że sędzia stał się tylko arbitrem i przysłuchiwał się rozprawie. To na prokuratorze i obronie spoczywał ciężar przeprowadzania dowodów w sprawie - tłumaczy Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Nowe przepisy, regulujące przebieg procesu karnego, we-szły w życie 1 lipca ubiegłego roku. Resort Zbigniewa Ziobry od samego początku krytykował wprowadzone przez poprzedników zmiany. Dlatego w styczniu rząd przyjął projekt ustawy, która ma przywrócić zasady panujące w sądach przed 1 lipca 2015 r.

- Najważniejszą zmianą przewidzianą w nowelizacji jest przywrócenie bardziej aktywnej roli sądu w procesie. Pełna kontradyktoryjność wprowadzona poprzednią nowelizacją może prowadzić do sytuacji, w których sąd decyduje tylko na podstawie dowodów przedstawionych przez strony, a nie dąży do ustalenia prawdziwego stanu rzeczy - mówi Wioletta Olszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Według rzecznika lubelskiego sądu, Ministerstwo Sprawiedliwości uważa też, że zbyt mała ilość aktów oskarżenia trafiała do sądów z prokuratur.

- Od 1 lipca do sądów trafiło o około jedną trzecią spraw mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a co czwarty akt oskarżenia zwracany jest do prokuratury - potwierdza Wioletta Olszewska.

Dlatego rząd postanowił wrócić do systemu obowiązującego przed 1 lipca. - Przyjęte zmiany mają na celu usprawnienie i przyspieszenie postępowania - precyzuje Olszewska.

Choć projektem nowelizacji w tym momencie zajmuje się jeszcze Senat, Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że planowane zmiany wejdą w życie już 15 kwietnia 2016 r.

- Moim zdaniem, to dobrze. Polski system sądownictwa nie był przygotowany do systemu kontradyktoryjności. W naszym kraju nie ma jeszcze tradycji prowadzenia rozpraw w taki sposób, żeby prokurator „bił się” na sali rozpraw z ad-wokatem - uważa Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Według Kępki, zmiany z 1 lipca dodały też dodatkowej pracy prokuratorom, którzy nie tylko przygotowywali akty oskarżenia, ale musieli również walczyć o ich obronę na sądowej sali.

Wraz z wejściem w życie zmian pojawia się problem. Akty oskarżenia, wniesione do sądów przed kwietniem, będą rozpatrywane w obowiązującym jeszcze systemie kontradyktoryjnym. Te, które trafią w kwietniu - w systemie poprzednim, działającym w kraju przed reformą poprzedniego rządu. - Właściwie sprawy będą się toczyły w trzech formułach: działających przed 1 lipca, działających od lipca do kwietnia i w nowych, wchodzących w życie w kwietniu, które w sumie są powrotem do tego, co było przed 1 lipca - tłumaczy zawiłości prokurator Kępka. I dodaje: - Ale dla prokuratury powrót do starych przepisów nie będzie stwarzał problemów, bo prokuratorzy nie zdążyli się jeszcze do końca przyzwyczaić do nowych reguł.

Nielegalne podsłuchy jako dowód w sprawie
W projekcie ustawy znalazło się też kilka nowych zasad. Najważniejsza z nich to reguła „owoców zatrutego drzewa”.

- Dotyczy ona dowodów zdobytych w nielegalny sposób, np. poprzez niezgodne z prawem podsłuchy. Do tej pory tak zdobyte dowody nie mogły być brane pod uwagę przez sędziego. Teraz to się zmieni i w imię ważnego interesu społecznego taki dowód może zostać dopuszczony do rozpatrzenia na rozprawie - wyjaśnia rzecznik lubelskiego sądu.

">


Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie. Zobacz, jak zmienia się miasto

Lublin na zdjęciach satelitarnych kilka lat temu i obecnie cz. 2

Wielkanoc 2016 w Lublinie i woj. lubelskim. Przegląd najważniejszych wydarzeń (ZDJĘCIA)

Wielkanoc w Muzeum Wsi Lubelskiej. Lublinianie spacerowali po skansenie (ZDJĘCIA)

Imprezy w Lublinie 2016: Gdzie warto się wybrać (PROGRAM, TERMINARZ)

Lubelskie morsy świętowały lany poniedziałek (ZDJĘCIA)



[b]Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!">Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski