Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Lubelszczyzny najlepsza w Polsce. Odebrała nagrody za innowacje techniczne i wynalazki

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Na zdjęciu (od lewej): Kacper Bigos z ZS w Poniatowej, Julia Górecka z ZSO nr 2 w Puławach, Wojciech Ciszewski z XXI LO w Lublinie
Na zdjęciu (od lewej): Kacper Bigos z ZS w Poniatowej, Julia Górecka z ZSO nr 2 w Puławach, Wojciech Ciszewski z XXI LO w Lublinie Piotr Nowak
Młodzież z Lubelszczyzny zajęła pierwsze miejsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Trzyosobowa drużyna zwyciężyła w konkursie drużynowym. Nagroda? Indeks na wybraną uczelnię.

W konkursie drużynowym zmierzyło się 27 trzyosobowych zespołów z całego kraju. Najlepsza okazała się młodzież z naszego regionu. Młodzież musiała się wykazać znajomością historii wynalazczości i aktualnego prawa.

- Młodzież prezentowała bardzo wysoki poziom. Rywalizacja w konkursie była wyrównana - przyznaje Stanisław Janowczyk, dyrektor Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Lublinie.

W zwycięskim zespole znalazła się Julia Górecka z ZSO nr 2 w Puławach, Kacper Bigos z ZS w Poniatowej i Wojciech Ciszewski z XXI LO w Lublinie.

- Ciekawią mnie innowacje, wszystkie nowinki techniczne – przyznaje Wojciech Ciszewski. Żeby wystartować w olimpiadzie musiał zapoznać się z historią największych wynalazców. - Interesuję się matematyką i chemią, ale raczej nie widzę siebie jako wynalazcę - przyznaje Julia Górecka.

– Większość z nich to byli prawdziwi tytani intelektu. Co ciekawe, przeważnie nie eksperymentowali w laboratoriach, a w domu lub niewielkim warsztacie – dodaje Wojciech Ciszewski.

Co skusiło młodzież do udziału w konkursie? Uczestnicy olimpiady wymieniają głównie chęć sprawdzenia się, ćwiczenia umysłu, ale też możliwość dostania się na wymarzone studia. Finaliści mogą przebierać wśród indeksów na najlepsze polskie uczelnie, w tym politechniki i uniwersytety medyczne.

- Miło jest pozytywnie reprezentować szkołę poza jej murami. Poza tym, udział w olimpiadzie będzie miał wpływ na cząstkowe oceny – wyjaśnia swój udział w olimpiadzie Kacper Bigos.

Wynalazki z Lublina

W kategorii „Innowacje techniczne” do finału przeszły dwa zespoły z województwa lubelskiego. Młodzi wynalazcy przedstawili swoją wizję inteligentnego domu za 500 zł (autorami pracy są Mchał Kopiński, Jakub Kanadys i Artur Wardak z ZSE w Lublinie) i systemu nawadniającego ogród (Kamil Pietrak, Dominik Sołtys z ZSE w Lublinie).

- Jestem przekonany, że ci młodzi ludzie za 10-15 lat zajdą naprawdę wysoko. Czy to w działalności gospodarczej, przemyśle, prawie, nauce, czy medycynie - przyznaje Stanisław Janowczyk.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości jest organizowana od 47 lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski