Monika Skinder zdobyła srebrny medal podczas światowego czempionatu w fińskim Lahti

SZUPTI, know
jwsc2019.com / Janina Pitkänen
Fantastyczny sukces odniosła w niedzielę biegaczka narciarska Monika Skinder z Tomaszowa Lubelskiego, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata juniorów w sprincie techniką klasyczną. Urodzona w 2001 roku zawodniczka powtórzyła tym samym osiągnięcie Justyny Kowalczyk sprzed 16 lat.

Do rywalizacji na trasie w fińskim Lahti przystąpiło w sumie 81 zawodniczek. W eliminacjach Polka zajęła szóste miejsce, a do biegów ćwierćfinałowych zakwalifikowały się jeszcze trzy nasze zawodniczki. Do półfinałów awansowała już jednak tylko tomaszowianka, która w swoim biegu była druga, tracąc 0,51 sek. do Finki Anity Korvy. Jej czas 3:29,05 był siódmym wynikiem ćwierćfinałów.

W swoim biegu półfinałowym Skinder była najszybsza (3:26,48), wyprzedzając na mecie o 0,48 sek. Kristine Stavaas Skistad. Ten półfinał był zdecydowanie wolniejszy od pierwszego, w którym aż trzy zawodniczki pobiegły szybciej od Skinder.

Natomiast to właśnie Norweżka Skistad zachowała najwięcej sił na bieg finałowy i wywalczyła złoty medal (z czasem 3:23.12). Za jej plecami toczyła się zacięta walka o pozostałe stopnie podium i to Monika Skinder wyszła z niej zwycięsko.
Zawodniczka z Tomaszowa wywalczyła srebrny medal (ze stratą 0,63 sek do Skistad – był to jej najszybszy bieg na tych mistrzostwach), a brąz zdobyła Anita Korva, z którą Skinder rywalizowała w ćwierćfinale (do Polki straciła 0,08 sek.).

Monika Skinder tym samym powtórzyła osiągnięcie Justyny Kowalczyk z 2003 roku. Nasza najlepsza biegaczka również była druga podczas mistrzostw świata juniorów w szwedzkim Solleftea. Dzisiaj Kowalczyk współpracuje z kadrą Polski.