Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Lublin i Politechnika Lubelska chcą montować fotoogniwa na autobusach (ZDJĘCIA)

EP
MPK Lublin i Politechnika Lubelska chcą montować fotoogniwa na autobusach
MPK Lublin i Politechnika Lubelska chcą montować fotoogniwa na autobusach Jacek Babicz
Oszczędności, a w przyszłości także zyski ma przynieść projekt, który od listopada tego roku będą realizowały wspólnie Politechnika Lubelska i MPK Lublin. Pomysł został zaprezentowany oficjalnie w środę w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w ... autobusie miejskim.

- Zapotrzebowanie na energię w nowoczesnym autobusie jest bardzo duże – podkreślał prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej. - Pojazdy muszą być odpowiednio oświetlane, wentylowane, ogrzewane, klimatyzowane – wymieniał.

- Cały system jest niezwykle drogi. Koszt wyprodukowania jednej kilowatogodziny w autobusie wynosi ponad 3 zł. Dla porównania ta sama 1 kWh, którą odbieramy w gniazdku w mieszkaniu kosztuje mniej więcej 60 groszy - wyliczał prof. Kacejko.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaproponowali rozwiązanie, które pozwala pozyskiwać potrzebną energię ze słońca. Projekt zakłada montowanie na dachach autobusów ogniw fotowoltaicznych najnowszej generacji.

Zaproponowany pomysł dostał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (projekt PL i MPK znalazł się na liście pięciu najlepszych wniosków w Programie Badań Stosowanych w obszarze mechaniki i transportu). Realizacja rozpocznie się w listopadzie. - Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku pierwsze autobusy z ogniwami fotowoltaicznymi wyjadą na ulice Lublina - mówił Tomasz Fulara, prezes MKP Lublin.

Realizacja przedsięwzięcia potrwa dwa lata. Politechnika i MPK Lublin utworzą konsorcjum, które zajmą się wykonaniem poszczególnych zadań. - Celem naszego projektu jest obniżenie kosztów utrzymania autobusów, zmniejszenie emisji składników toksycznych oraz zyski, które będziemy czerpać ze sprzedaży licencji na korzystanie z opracowanej przez nas technologii - tłumaczył prof. Mirosław Wendeker, szef całego projektu. I dodał, że w całej Polsce mamy około 12 tys. autobusów miejskich i około 100 tys. autobusów kursujących pomiędzy miastami. - To łakome kąski dla takiego konsorcjum jak nasze - stwierdził.

Koszt projektu to ponad 4,6 mln zł.

Możesz wiedzieć więcej! Za to warto zapłacić: Raporty, analizy, gorące tematy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski