Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mróz, śnieg, zawierucha - a nad głową altanka śmietnikowa. Co zrobią w zimie osoby w kryzysie bezdomności?

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Paweł Dubiel / archiwum
Nadchodząca wielkimi krokami zima wielu cieszy, kojarząc się z pięknym, śnieżnym widokiem obserwowanym z okna. No właśnie, z okna - a co z tymi, którzy domu nie mają? Dla nich ta pora roku może okazać się dosłownie zabójcza.

Potrzebujący mogą skorzystać z pomocy 9 placówek - ogrzewalni i noclegowni, gdzie można uzyskać schronienie. W niektórych z nich nawet poza podstawowymi potrzebami (takimi jak zapewnienie ubioru, łazienki, jedzenia, ciepła, dachu nad głową), zapewnione mają także poradnictwo prawne, pedagogiczne, psychologiczne, wsparcie pracownika socjalnego, opiekuna, pomoc przy załatwianiu ważnych spraw formalnych, urzędowych i zdrowotnych, czy pracę socjalną (w tym prowadzenie zajęć wspierających w wychodzeniu z bezdomności).

- My nie czekamy na mrozy, nasza jadłodajnia przy ul. 1 maja działa wieczorami już od miesiąca, dziennie przewija się przez nią około 100 osób - mówi ks. Mieczysław Puzewicz, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie. Zapowiedział także, że niedługo będzie się ona przenosić na ulicę Krochmalną.

Na miejscu wolontariusze zapewniają osobom bezdomnym także ciepłe ubrania.

- W tej chwili na "topie" są buty, bardzo ważne zimą - dodaje ksiądz Puzewicz. - Bardzo często osoby śpiące np. na działkach swojego obuwia nigdy nie zdejmują. Mamy także witaminy, opatrunki, leki przeciwbólowe, takie artykuły pierwszej potrzeby, czeka także pielęgniarka. To jest taka strefa pierwszego kontaktu. Na późniejszym etapie do dyspozycji osób jest także noclegownia przy Gospodarczej, gdzie są łaźnie i ambulatorium.

To właśnie moment, w którym następują przełomowe rozmowy.

- Przychodzące tam osoby potrzebują terapii, odtrucia organizmu, wzmocnienia psychologicznego - wylicza ksiądz. - Mamy taką metodę 3-minutowego dialogu motywacyjnego, której uczymy naszych wolontariuszy. Może się wydawać, że to mało czasu, ale wbrew pozorom wystarczająco, żeby coś zmienić, jeśli się wie co powiedzieć. Dopiero potem krok po kroku wraca się do życia. Czuję wielką dumę, bo w tym roku poświęciłem 6 mieszkań należących do osób, które jeszcze niedawno były na ulicy, a teraz stanęły na nogi.

Na pierwszej linii jest w tej "bitwie" z zimnem straż miejska, która patroluje miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

- Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki śmietnikowe, klatki schodowe, ławki w parkach, wiaty przystankowe czy garaże wyliczył Robert Gogola, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej. - Od 1 do 21 listopada odnotowaliśmy 68 interwencji dotyczących takich osób. Zawiadamiali nas o nich mieszkańcy, przechodnie lub dyżurni monitoringu miejskiego. Współpracujemy tutaj z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, przewozimy bezdomnych, jeśli wyrażą zgodę lub też wzywamy do nich pogotowie.

Ze względu na wysoką skalę zjawiska zaapelował także do mieszkańców o alarmowanie straży pod bezpłatnym całodobowym numerem telefonu 986.

- Nie pozostawajmy obojętni na los osób w kryzysie bezdomności - zaapelował. - Zwracajmy uwagę, reagujmy, zwłaszcza, gdy przebywają one w miejscach nieogrzewanych. Jeden telefon do nas może naprawdę uratować komuś życie.

Są też osoby, które z różnych przyczyn wybrały - lub zostały skazane - na życie kompletnie poza społeczeństwem.

- Oni nie kontaktują się w ogóle z placówkami pomocowymi, ale my dojeżdżamy do nich - mówi ks. Puzewicz. - Niedługo startuje także nasz mobilny patrol, który dojeżdża do miejsc gromadzenia się takich osób. Wtedy serwujemy im ciepłe jedzenie na miejscu, wykupujemy leki, itp.

Gdzie konkretnie skierować osoby w kryzysie bezdomności? Takich miejsc jest 9:

  • Schronisko dla Bezdomnych Kobiet, ul. Bronowicka 3, tel. 81 748-52-10
  • Ogrzewalnia dla bezdomnych kobiet, ul. Bronowicka 3a, tel. 81 748-52-10
  • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn, ul. Garbarska 17, tel. 81 745-34-70
  • Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Garbarska 17, tel. 81 745-34-70
  • Ogrzewalnia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Abramowicka 2F, tel. 81 743-91-11
  • Całoroczna noclegownia dla bezdomnych mężczyzn, ul. Młyńska 8, tel. 81 534-76-20
  • Schronisko z usługami opiekuńczymi dla bezdomnych mężczyzn, ul. Młyńska 10, tel. 81 524-41-82, 81 524-40-90
  • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn - Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych, ul. Dolna Panny Marii 32, tel. 81 524-41-82, 81 532-75-38
  • Ogrzewalnia - Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych, ul. Dolna Panny Marii 32, tel. 81 524-41-82, 81 532-75-38
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski