Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale opowiadają polsko-żydowską historię. Plenerowa wystawa „Pełno ich nigdzie” na pl. Teatralnym w Lublinie

Klaudia Olender
Klaudia Olender
O historii Żydów możemy dowiedzieć się nie tylko z książek, ale i z pomocą budynków i murali, które próbują ożywić lokalną świadomość i wskrzeszać atmosferę nieistniejącego już świata. „Pełno ich wszędzie” to plenerowa wystawa o muralach, która ma przywrócić pamięć o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej.

Na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie pojawiła się niecodzienna wystawa o muralach o tematyce żydowskiej, organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jak informują organizatorzy, te niezwykłe ekspozycje są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach.

- To próba przypomnienia o wielowiekowej obecności Żydów, a zarazem nowoczesna forma ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej – podkreślają.

Na wystawie w kilkunastu sekcjach tematycznych przyjrzymy się polsko-żydowskiej historii oraz zobaczymy w jaki sposób lokalni artyści, aktywiści czy stowarzyszenia działające w mieście pielęgnują o niej pamięć.

- „Pełno ich nigdzie” wpisuje się w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, ma zachęcać także do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów – czytamy w opisie wydarzenia.

Wśród wielu ekspozycji znajdziemy na wystawie również prace z naszego regionu: dwie z Lublina oraz jedną z Trawnik. M.in. 100-metrowy mural na ścianie umacniającej brzeg rzeki Czechówki, nieopodal Zamku Lubelskiego, wokół którego dawniej rozciągała się dzielnica żydowska. Malowidło zostało wykonane w technice kolażu, składa się z archiwalnych zdjęć lubelskiego dokumentalisty Stefana Kiełszni z lat 30. XX wieku. Praca powstała z inicjatywy Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN z okazji 700-lecia Lublina i 75. rocznicy akcji „Reinhard”. Kolejne lubelskie dzieło to mural Mariusza Tarkawiana na elewacji budynku na rogu ul. Jasnej i Ewangelickiej, zrealizowany w 2011 r. w ramach Festiwalu Open City.

Plenerowej wystawie towarzyszą również ciekawe wydarzenia: audycja internetowa z udziałem gości: Beaty Chomątowskiej i Cezarego Hunkiewicza, wykład Joanny Zętar „Miasto po Zagładzie. Upamiętnienia lubelskiej społeczności żydowskiej” oraz spacer miejski po miejscach związanych z upamiętnieniami lubelskiej społeczności żydowskiej.

„Pełno ich nigdzie” będzie można oglądać do 1 sierpnia. Później ekspozycja pojedzie do Warszawy, Rzeszowa, Krakowa i Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski