Nasza Loteria

Na KUL-u przybędzie 23 studentów. Zajęcia będą się odbywać w lubelskim areszcie śledczym

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Materiały prasowe KUL
KUL od ponad 10 lat kieruje ofertę edukacyjną dla osób odbywających karę pozbawienia wolności. W tym roku do grona studentów kierunku nauk o rodzinie dołączy 23 osadzonych.

Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie kieruje swoją ofertę nie tylko do osób przebywających w lubelskim areszcie, ale również w innych zakładach karnych w całej Polsce.

– Na studia prowadzone przez uniwersytet w Areszcie Śledczym w Lublinie w roku akademickim 2023/24, zrekrutowało się 23 osadzonych z jednostek penitencjarnych z terenu całej Polski. 11 osób rozpocznie studia licencjackie, 12 magisterskie, na pozostałych rocznikach mamy 29 studentów – poinformował rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Studenci-osadzeni rozpoczynający studia na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej (studia licencjackie) i specjalność animacja środowiska społecznego (studia uzupełniające magisterskie), przyjechali do Lublina z jednostek penitencjarnych w okręgach: lubelskim, warszawskim, opolskim, koszalińskim, poznańskim, olsztyńskim.

Nie każdy, kto odbywa karę pozbawienia wolności, kwalifikuje się do tego, by rozpocząć kształcenie w Centrum Studiów KUL dla osadzonych. Grupy nie mogą być tak liczne, jak w regularnym toku kształcenia, a kandydat poza wymogami formalnymi, jak zdana matura, nie może wykazywać zachowań ryzykownych.

– Empatia, cierpliwość, zrozumienie dla ograniczeń innych osób – są to cechy preferowane przy wyborze kandydatów. Skazany podczas odbywania kary powinien dać się poznać jako osoba tolerancyjna, nie stwarzająca konfliktów interpersonalnych, bez cech agresywnej dominacji wobec współosadzonych – podkreśla ppłk Anna Ausz, dyrektorka Aresztu Śledczego w Lublinie.

Skazani zakwalifikowani do drugiego etapu rekrutacji ubiegają się o przyjęcie na studia według zasad określonych przez KUL. Dopiero po wydaniu decyzji o przyjęciu na studia, możliwe jest przetransportowanie skazanego do Aresztu Śledczego w Lublinie.

– Bezpieczeństwo nauczycieli akademickich oraz studentów jest dla nas priorytetowe. Przez 10 lat udało się nam wypracować model współpracy, której efektem jest rozwój intelektualny, lepsze perspektywy zatrudnienia, resocjalizacja, zwiększenie samooceny i odbudowa więzi społecznych przez więźniów – dodaje rektor KUL.

Po raz pierwszy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II podjął się realizacji innowacyjnego projektu w zakresie resocjalizacji przez edukację „Nowa socjalizacja" w roku akademickim 2013/2014. Na kierunku praca socjalna studia rozpoczęła wówczas grupa 36 osób z całej Polski, osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski