Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze przepisy na świąteczne dania. Znana restauracja zdradziła swój sekret na pyszną wigilijną kolację

Materiał sponsorowany
nadesłane
Restauracja Kardamon podzieliła się z naszymi Czytelnikami/Czytelniczkami przepisami na pyszne, świąteczne dania. Możemy przetestować nowe receptury, albo zachować je do następnych Świąt, a w tym roku, trudnym dla nas wszystkich, zamówić świąteczne dania. By wesprzeć lubelską gastronomię.

Przygotowywanie świątecznych potraw, to część tradycji, do której jesteśmy przywiązani. Spróbujmy jednak, w tym pandemicznym roku, zdać się na dania zamówione w lokalach gastronomicznych. One walczą o przetrwanie, o zachowanie miejsc pracy dla swoich pracowników.
Możemy samodzielnie zrobić jedno-dwa sztandarowe dania, czy wypieki, by tradycji stało się zadość, a w mieszkaniu unosił się aromat świąt – grzybowy, korzenny, pomarańczowy – jedyny w swoim rodzaju. A resztę zamawiajmy.
To właśnie możemy zrobić, by nasze ulubione lokale nie zniknęły na zawsze. Przecież będziemy chcieli do nich wrócić na ulubione dania, gdy restrykcje pandemiczne zelżą.
Gastronomia potrzebuje wsparcia bardziej niż kiedykolwiek.

Agnieszka Przytuła Szymanik, która wspólnie z mężem prowadzi słynną nie tylko w Lublinie restaurację Kardamon, a także Arte del Gusto (na ul. Okopowej, tel. 81 503 12 25) i Le monde (w Leclercu, tel. 696 774 256) mówi, że sytuacja jest dramatyczna. Mają z mężem jedno zmartwienie – czy ich lokale zarobią tyle, by zapłacić pracownikom i dostawcom.

Kardamon od pierwszej fali pandemii, nie działa w ogóle (poza kilkoma tygodniami letnimi). Menu restauracji, np. przegrzebki czy fois gras, nie bardzo nadaje się do oferty na wynos.
Natomiast teraz, wszystkie trzy lokale przygotowały wspólne menu świątecznych potraw na wynos. Można je obejrzeć na FB, na profilach tych trzech lokali. Ryby, grzyby, pierogi i wiele innych smakowitości. Nie zwlekajcie z zamówieniami.

Barszcz z kiszonych buraków

Składniki:
1 kg czerwonych buraków, 4 ząbki czosnku, 1 listek laurowy, 3 ziarenka pieprzu, 3 szklanki wody przegotowanej i ostudzonej, 1 łyżka soli

Przygotowanie zakwasu
Buraki myjemy i obieramy, a następnie kroimy na kawałki, wkładamy do dużego słoika i dociskamy. Dodajemy czosnek, liść laurowy, pieprz. Zalewamy wodą wymieszaną z solą, tak, by całkowicie przykryła buraczki i jeszcze raz je dociskamy. Słoik zamykamy i zostawiamy na kilka dni w temperaturze pokojowej do czasu aż rozpocznie się fermentacja. Następnie słoik odstawiamy do chłodnego pomieszczenia lub do lodówki w temperaturę między 7 a 10 st. C. Po tygodniu można otwieramy słoik, zbieramy pianę i wykorzystujemy ukiszone buraczki wraz z sokiem do barszczu .

Składniki na barszcz
1 porcja ukiszonych buraków (z 1 kg buraczków), 1,5 litra wody, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1/2 pora, 1 cebula, 3 gałązki natki pietruszki, 2 łyżeczki suszonego majeranku, 2 ząbki czosnku, 1 szklanka soku jabłkowego, 1 łyżeczka
cukru, 1 łyżka oliwy extra vergine, pieprz i sól do smaku

Przygotowanie barszczu:
• Wlewamy wodę do dużego garnka, dodajemy obraną i pokrojoną na kawałki marchewkę, pietruszkę, opłukaną cebulę, pora, natkę pietruszki. Całość doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy temperaturę do minimum, a następnie gotujemy pod przykryciem przez ok. 45 min.
• Wyjmujemy warzywa z wywaru. Dodajemy ukiszone buraczki wraz z sokiem. Wrzucamy majeranek, obrany i pokrojony czosnek, sok jabłkowy, pieprz, cukier, oliwę i sól do smaku. Mieszamy. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez ok. pół godziny. Barszcz ma się tylko delikatnie podgrzewać, nie może się zagotować. Całość przelewamy przez sito do czystego garnka.

• Podajemy z uszkami ewentualnie z krokietami z grzybami i kapustą.

KARP Z PIECZARKAMI I RODZYNKAMI ZAPIEKANY W ŚMIETANIE

Około 1 kg oczyszczonych filetów z karpia, 2 cebule cukrowe, 350 g pieczarek, 1/2 szklanki rodzynek, 250 g gęstej kwaśnej śmietany 18%. Sól, pieprz, mąka pszenna, masło klarowane do smażenia. Natka pietruszki do podania.

Przygotowanie:

• Dzień przed przygotowaniem potrawy oczyszczone płaty karpia kroimy na 5 porcji, posypujemy solą, obtaczamy w niewielkiej ilości mąki pszennej. Jedną cebulę kroimy na krążki. Układamy płaty karpia w szklanym zamykanym naczyniu przekładając je cebulą, lekko dociskając i odstawiamy do lodówki na dobę.

• Wyjmujemy płaty karpia z naczynia, usuwamy cebulę i kładziemy na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym. Smażymy partiami na złoty kolor; tak, by utrzymać gorącą patelnię, po około 3-4 minuty z każdej strony. Obsmażone filety odkładamy do naczynia żaroodpornego.

• Pieczarki po opłukaniu osuszamy i kroimy na plasterki. Drugą cebulę kroimy w kosteczkę. Rozgrzewamy dużą łyżkę masła klarowanego na patelni i szklimy cebulę, uważając, by się nie przypaliła. Następnie dodajemy pieczarki i smażymy przez ok. 7-8 minut lub do czasu aż zmiękną i odparują, do delikatnego zrumienienia. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem.

• Pieczarki wykładamy na karpia, posypujemy rodzynkami, a następnie wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Pieczemy przez około 15-20 minut. Na 5 minut przed końcem wykładamy na wierzch śmietanę. Gotowe danie dekorujemy posiekaną natką pietruszki.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski