Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsi lublinianie wkraczają na edukacyjną ścieżkę. W poniedziałek rusza rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych [TERMINY]

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Do pierwszego dzwonka w ich życiu mają jeszcze kilka miesięcy, ale decyzję, gdzie go usłyszą trzeba podjąć już teraz. Od poniedziałku (26 lutego) ruszają zapisy do przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Do pierwszego dzwonka w ich życiu mają jeszcze kilka miesięcy, ale decyzję, gdzie go usłyszą trzeba podjąć już teraz. Od poniedziałku (26 lutego) ruszają zapisy do przedszkoli oraz szkół podstawowych. Łukasz Kaczanowski
Do pierwszego dzwonka w ich życiu mają jeszcze kilka miesięcy, ale decyzję, gdzie go usłyszą trzeba podjąć już teraz. Od poniedziałku (26 lutego) ruszają zapisy do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

To decydujący moment dla rodziców i kilkunastu tysięcy dzieci z Lublina. Od poniedziałku (26 lutego) ruszają zapisy do klas pierwszych szkół podstawowych oraz rekrutacja do przedszkoli.

Na początek dzieci z rejonu

Rodzice mogą już zgłaszać dzieci do pierwszych klas szkół podstawowych.

– Oferta edukacyjna publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Lublin obejmuje obecnie 43 szkoły podstawowe, w tym 35 samodzielnych oraz 8 funkcjonujących w różnego typu zespołach – informuje Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. I precyzuje: – Kandydaci do klas pierwszych mogą ubiegać się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych, integracyjnych w szkołach podstawowych nr: 15, 28, 32, 43 i 51, a także oddziału sportowego w Szkole Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich.

Zapisy do klas I szkół podstawowych w roku szkolnym 2024/2025 prowadzone są dwuetapowo. Od 26 lutego do 11 marca zgłoszenia dotyczą dzieci zamieszkałych w rejonie danej szkoły.

Drugi etap – tu jest już mowa o rekrutacji – dotyczy kandydatów spoza rejonu.

– Do klas ogólnodostępnych, do oddziałów integracyjnych (miejsca dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) oraz do oddziału sportowego, rekrutacja odbywa się na wniosek rodzica złożony w szkole pierwszego wyboru – precyzuje Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Ta faza zapisów ruszy 19 marca i potrwa tydzień, czyli do 26 marca.

– Każdy z kandydatów może złożyć tylko jeden wniosek: zgłoszeniowy albo rekrutacyjny. Oznacza to, że kandydaci, którzy będą przystępowali do rekrutacji na wolne miejsca poza obwodem swojej szkoły lub kandydaci do oddziału integracyjnego (miejsca dla dzieci z orzeczeniem), kandydaci do oddziału sportowego, nie składają w swoich szkołach obwodowych wniosku zgłoszeniowego – tłumaczy Głazik.

Przedszkole do siedmiu razy sztuka

Również w poniedziałek rusza też rekrutacja do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

– Na rok szkolny 2024/2025 przygotowaliśmy w miejskich placówkach łącznie ponad 10,5 tysięcy miejsc dla przedszkolaków – wylicza Banach.

Oferta obejmuje:

  • 2 zespoły przedszkolne,
  • 3 przedszkola w zespołach szkół,
  • 2 przedszkola w zespołach szkolno-przedszkolnych,
  • 58 przedszkoli publicznych,
  • 36 oddziałów przedszkolnych w 22 szkołach podstawowych,
  • oddziały przedszkolne w dwóch specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

– W naszej ofercie mamy także przedszkola integracyjne, przedszkole specjalne oraz przedszkola pracujące w oparciu o metodę Marii Montessori – precyzuje Banach.

Rodzice mają prawie dwa tygodnie na wybranie przedszkola. Rekrutacja potrwa do 8 marca.

– Rodzice będą mogli wybrać maksymalnie siedem placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez miasto, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej – wskazuje Głazik. I podkreśla: – O przyjęciu dziecka nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

3 kwietnia ratusz poda listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Rodzice będą musieli wówczas potwierdzić chęć wysłania dziecka do przedszkola. Będą mieli na to czas do 9 kwietnia. 11 kwietnia przedstawione będą listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

– W terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do danego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej – dodaje Głazik.

Jaką szkołę wybrać? Ranking podpowiada

Dla rodziców, ale przede wszystkim dla ich pociech wybór przedszkola i szkoły ma decydujące znaczenie dla dalszych losów dziecka. Niektórzy kierują się poleceniami, statystykami czy rankingami. Jeden z takich rankingów powstał na portalu WaszaEdukacja.pl, który wyróżnia najlepsze szkoły podstawowe w Polsce.

Pełna lista lubelskich szkół dostępna jest TUTAJ. Warto także odwiedzić szkoły podczas dni otwartych i dostosować ofertę szkoły do potrzeb dziecka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski