W poniedziałek (29 stycznia) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie miała miejsce prezentacja nowego sprzętu diagnostycznego. Wyposażenie Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wzbogaci nowoczesny tomograf, który posłuży pacjentom oddziałów neurologii, chirurgii czy ortopedii. Nowy tomograf marki Canon Aquilion One Genesis zastąpi model używany na oddziale od 17 lat. Podczas jednego obrotu lampy rentgenowskiej wokół pacjenta informacje o strukturach ciała są zbierane jednocześnie przez 320 rzędów detektorów.
- Nowoczesny tomograf 320-rzędowy to najlepsza maszyna w regionie naszego województwa, ale myślę, że i poza nim. Daje on bardzo szybki i skuteczny obraz przy bardzo niskiej dawce promieniowania – a to jest najważniejsze dla pacjenta. – mówi dyrektor szpitala Piotr Matej. - Widzimy tutaj troskę o pacjenta, bo dawka promieniowania, którą przyjmuje jest niewielka i mało istotna, a jakość obrazu duża
.
Dodaje też, że z drugiej strony jest to bezpieczne również dla personelu, który wykonuje badanie. Z kolei dla lekarza, który je zlecił ma ono dużą wartość diagnostyczną, bo miejsca na pomyłki praktycznie tam nie ma.
- W porównaniu do poprzedniego urządzenia to nowy jest 10- krotnie i 4-krotnie sprawniejszy w zależności od czasu i ilości skanów - o tyle też badanie trwa krócej. O tyle też jest krótsze napromieniowanie pacjenta podczas badania – przekonuje Piotr Matej. - Najwięcej z takiego sprzętu korzysta neurologia - wykorzystuje się go przy udarach mózgu, czyli do tomografii komputerowej głowy i mózgu, ale też kręgosłupa, czy innych tkanek stałych. Ma też zastosowanie w chirurgii, ortopedii i innych procedurach zabiegowych.
Ten tomograf będzie mógł wprowadzić nowe badania, które do tej pory nie były wykonywane, takie jak tomografia serca czy tomografia naczyń mózgowych.
Łącznie w szpitalu są trzy takie urządzenia, które działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu - miesięcznie wykonuje się tam blisko 2, 5 tys. badań. Dzięki sprawności nowego aparatu ta liczba będzie się zwiększać. To z kolei oznacza skrócenie listy oczekujących na badanie.
- Dysponujemy trzema pracowniami USG oraz cyfrowymi pracowniami radiografii i mammografii. Staramy się wykorzystywać dostępną aparaturę w stopniu maksymalnym. W rezultacie rocznie wykonujemy w zakładzie łącznie blisko 90 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – mówi lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej.
- Studniówka XXIII LO w Hotelu Focus Premium. Ach co to był za bal! Zobacz fotorelację
- Za nami Bal Młodych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zobacz fotorelację
- Wielkie fabryki w Lublinie, po których zostały tylko wspomnienia. Zobacz
- Pomnik Lecha Kaczyńskiego już odsłonięty. Tłum był bardzo żywiołowy. Zobacz relację
- Za nami lubelski finał WOŚP. Kwestowało aż 600 wolontariuszy. Zobacz fotorelację
- Co dalej ze starym dworcem? Każdy ma swój pomysł na jego przyszłość
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?